Некогаш беше најбогат – Падна на 20-то место на милијардери, губејќи 71 милијарда долари

98

Богатството на основачот на Фејсбук Марк Цукерберг падна за 71 милијарда долари досега оваа година, објави Блумберг.

Њујоршката агенција забележува дека овој пад е најголем меѓу најбогатите поединци во светот, следен од индексот на милијардери на Блумберг.

Неверојатната загуба од 71 милијарди долари е исто така поголема од БДП на 120 земји. Сегашната нето вредност на Цукерберг од 55,9 милијарди долари го прави 20-ти најбогат човек во светот, што е негово најниско рангирање од 2014 година.

Пред помалку од две години, технолошкиот магнат имаше вредност од 106 милијарди долари, на третото место зад Џеф Безос и Бил Гејтс.

Богатството на 38-годишникот достигна врв од 142 милијарди долари во септември 2021 година, но набргу откако го смени името на компанијата од Фејсбук во Мета, зеде главно надолна траекторија.

Во февруари, Фејсбук не го пријави месечен раст на корисниците, што предизвика рекорден пад на цената на акциите и избриша 31 милијарда долари од богатството на Цукерберг.

Акциите на Мета исто така паѓаат поради инвестициите во метаверс, според Лаура Мартин, виш веб-аналитичар во Нидам.