Нов потег што ќе го налути Западот: Путин ја презема контролата над проектот за гас и нафта Сахалин-2

191

Рускиот претседател Владимир Путин го подигна влогот во економската војна со Западот со наредба за целосна контрола на проектот за нафта и гас Сахалин-2.

Станува збор за потег кој може да ги избрка Шел и јапонските инвеститори, пренесува Пословни дневник.

Со декретот потпишан во четвртокот се создава нова компанија која ќе ги преземе сите права и обврски на компанијата Сахалин енерџи инвестмент, во која Шел и двете јапонски компании Мицуи и Мицубиши имаат нешто помалку од 50 отсто од акциите.

Во документот од пет страници, објавен откако Западот воведе санкции кон Москва поради нејзиниот конфликт со Украина, се вели дека Кремљ ќе одлучи дали странските партнери можат да останат во проектот.

Државната компанија Гаспром веќе има 50 отсто и еден удел во Сахалин-2, кој сочинува околу 4 отсто од светското производство на течен природен гас (ЛНГ).

Потегот на Москва ги зголемува ризиците со кои се соочуваат западните компании кои сè уште се во Русија.

„Руската регулатива ефективно го експроприра странскиот удел во Sakhalin Energy Investment, што претставува понатамошна ескалација на веќе постоечките тензии“, рече Луси Кален, главен аналитичар во консултантската компанија Wood Mackenzie.

Многу западни компании веќе ја напуштија Русија, додека други најавија заминување, но потегот на рускиот претседател Владимир Путин дополнително го отежнува и онака сложениот процес за оние кои сакаат да заминат. Москва подготвува закон, кој наскоро би можел да биде усвоен, кој ќе и овозможи на државата да го конфискува имотот на западните компании кои одлучуваат да се повлечат.

Шел, која веќе ја отпиша вредноста на своите средства во Русија, пред неколку месеци јасно стави до знаење дека има намера да се откаже од Сахалин-2 и дека е во преговори со потенцијалните купувачи. Во петокот соопшти дека ја проценува руската регулатива.

Изворите рекоа дека Шел верува дека постои ризик Русија да ги национализира средствата во странска сопственост, додека Путин постојано изјави дека Москва ќе им возврати на Соединетите Држави и нивните сојузници за замрзнувањето на руските средства и другите санкции.

Сахалин-2, во кој Шел има 27,5 отсто удел, е еден од најголемите светски проекти за ЛНГ со производство од 12 милиони тони.

Извезува најмногу во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Индија и други азиски земји.

Јапонскиот Mицуи има 12,5 отсто удел, а Mицубиши 10 отсто.

Јапонија, која е силно зависна од увоз на енергенси, претходно најави дека нема да се откаже од своите интереси во проектот.

„Регулативата не значи дека увозот на јапонски ЛНГ веднаш ќе стане невозможен, но треба да се преземат сите можни мерки за непредвидени ситуации“, изјави јапонскиот министер за индустрија Коичи Хагиуда.

Тој побара од неговите американски и австралиски колеги алтернативно снабдување.