Новиот градоначалник на Њујорк ја сака својата плата во биткоини

67

Ерик Адамс, кој оваа недела беше избран за градоначалник на Њујорк, изјави дека би сакал да ги добие првите три плати во биткоини, објави Би-Би-Си.

Новоизбраниот градоначалник, поранешен полициски капетан, ќе ја преземе функцијата по завршувањето на мандатот на градоначалникот Бил де Блазио во јануари 2022 година и ќе биде вториот црн градоначалник на Њујорк.

Вредноста на биткоинот, најголемата криптовалута во светот, е многу нестабилна од нејзиното основање во 2009 година.

Коментарите на Адамс се чини дека се на зборовите на градоначалникот на Мајами, Френсис Суарез, кој веќе изјави на Твитер дека ќе ја земе својата прва плата во криптовалутата откако ќе биде реизбран.

„Секогаш сме поголеми во Њујорк, па ќе ги земам првите три плати во биткоини кога ќе станам градоначалник“, напиша Адамс на Твитер.

„Њујорк ќе биде центар на индустријата за криптовалути и други брзорастечки иновативни индустрии! Само почекајте и видете!“, додаде Адамс.

Во август, градоначалникот на Мајами, Суарез помогна да се создаде криптовалута наречена MiamiCoin, управувана од непрофитната организација CityCoins. Таа одделува 30% од вредноста на валутата за градот и досега има собрано 7 милиони долари за Мајами, објави Вашингтон пост.

Адамс коментираше дека би сакал да направи нешто слично во Њујорк.