Новиот Hyundai Santa Fe пристигнува со целосно нов дизајн

111

Hyundai објави фотографии со кои го прикажува изгледот на новиот Santa Fe, кој добива одважен нов изглед за следната генерација

За прв пат од 2018 година, Hyundai Santa Fe добива значаен редизајн и тоа прилично обемен. Новиот модел има нови пропорции и стилски детали, нови фарови во форма на H и попремиум изглед за кој Hyundai вели дека е оптимизиран за љубителите на животниот стил на отворено.

Опишан како „радикално“ отстапување од постоечкиот модел, петтата генерација на Santa Fe ќе биде целосно претставена во август. Засега, производителот на автомобили само го покажува новиот дизајн на SUV моделот, за кој вели дека е обликуван од големите податоци околу најновите трендови на отворено.

Создаден за авантури

„Сосема новиот Santa Fe е SUV кој наоѓа совршена рамнотежа помеѓу градскиот живот и природата, управувајќи со сè, од зафатени семејни маршрути до авантури за кампување со автомобил“, рече Сангјуп Ли раководител на глобалниот центар за дизајн на Hyundai. „Со своето подолго меѓуоскино растојание, пространата внатрешност и просторот на задната врата налик на тераса, новиот Santa Fe се потпира на своите SUV сили за да понуди повеќе разновидност од кога било досега, како и премиум искуство на клиентите“.

Новиот преден дел „создава чувство на величественост“, вели Hyundai, и е дефиниран со неговите дневни светла во форма на H, мотивот H на долната решетка што се референца на амблемот „H“ на производителот. Обликот се продолжува одзади, за да се обединат двата краја на кросоверот, но областа е поедноставна во целина. Од Hyundai велат дека тоа е направено намерно за да се балансира надворешниот дизајн. Во меѓувреме, остро дефинираните лакови на тркалата помагаат да се означи ова како способно возило, а тркалата од 21 инчи му даваат на новиот Santa Fe робустен изглед.

Производителот на автомобили вели дека кросоверот од петтата генерација има долго меѓуоскино растојание и широка задна врата за да им понуди на сопствениците многу простор за товар. Иако сè уште не е откриено колкав волумен ќе има внатре, целосно преклопливите седишта од вториот и третиот ред ќе обезбедат „водечки“ внатрешен простор во класата, тврди тој.

Рафиниран ентериер

За разлика од острата, структурна надворешност, внатрешноста е наменета да биде рафинирана и отворена. Обликот H однадвор се продолжува внатре и им помага на дизајнерите да ги нагласат вертикалните и хоризонталните линии за да сугерираат отвореност и волумен.

Светло обоените седишта и наслоните дополнително помагаат внатрешноста да се чувствува пространа, а фините материјали, како гарнитури со дезен на дрво со мек допир или нежно извезени седишта, му даваат на Santa Fe попрефинето чувство во внатрешноста.

Како модерно возило, ќе има и многу технологија, се разбира. Заоблениот дисплеј ги поврзува 12,3-инчниот дигитален кластер и инфозабавниот систем што ќе ги поздрави возачите, подобрувајќи ја видливоста надвор од возилото и давајќи му луксузен изглед.

Погонски опции

Иако Hyundai не понуди никакви технички детали, ознаката „2.5T“ на задната страна потврдува дека ќе добие 2.5-литарски четирицилиндричен турбо мотор, кој произведува 280 коњски сили и 421 Nm вртежен момент во актуелниот Santa Fe. Во Европа, новата генерација се очекува да се нуди со 1,6-литарски T-GDi хибриден четирицилиндричен турбо мотор со 229 КС и plug-in хибридна варијанта со 265 КС.

Ќе мораме да почекаме уште околу некое време пред да дознаеме повеќе за следната генерација на Hyundai Santa Fe. Производителот на автомобили вели дека целосно ќе го открие новиот кросовер на својот канал на YouTube во август.

Преземено од Avtoplus.mk