OPEC + нема да „ги отвори вентилите“, цените на нафтата сепак паѓаат

62

Организацијата на земјите извознички на нафта (OPEC) и нејзините сојузници се задржаа на нивниот сегашен план за производство, што значи дека одлучија да не попуштат под притисокот на САД да ги „отворат вентилите“ и да помогнат да се заладат високите цени на „црното злато“.

Групата, позната како ОПЕК +, ќе продолжи со планот лансиран во август за постепено зголемување на производството на нафта за 400.000 барели дневно секој месец, пренесе CNBC.

И покрај ваквата одлука, што значи дека понудата на пазарот ќе продолжи значително да заостанува зад побарувачката, цените на нафтата, според Ројтерс, по растот во текот на денешното тргување, повторно почнале да паѓаат поради информациите дека производството во Саудиска Арабија наскоро ќе надмине 10 милиони барели на ден, прв пат од почетокот на пандемијата на коронавирусот.

Веста ја објави саудиската телевизија „Ал Арабија“, откако групацијата OPEC + донесе одлука да се држи до претходно договорениот план за зголемување на производството.

Потврдена одлука

Нафтата „брент“ падна за 29 центи на 81,70 долари за барел. Претходно во текот на денот забележа раст достигнувајќи ниво од 84,49 долари за барел.

Американската нафта WTI падна за 77 центи на 80,09 долари за барел, откако претходно зајакна на 83,42 долари за барел.

„Претходно беше донесена одлука за зголемување на производството за 400.000 барели дневно секој месец, и нагласувам секој месец, до крајот на 2022 година. Денеска беше потврдена одлуката за задржување на сегашните параметри кои претходно беа одлучени“, изјави рускиот министер за енергетика Александар Новак на прес-конференција по состанокот на OPEC +.

Запрашан зошто групата не го зголемува производството и покрај поплаките и барањата од потрошувачите на нафта, како што се САД, Индија и Јапонија, Новак рече дека OPEC и неговите сојузници одржуваат пазарна рамнотежа и се претпазливи за потенцијалните промени на страната на побарувачката, според CNBC.

Притисок од пандемијата

„Од август ги зголемивме испораките на пазарот за два милиони барели дополнително производство. Така, како што е планирано, се повеќе го зголемуваме обемот како што закрепнува пазарот, но во исто време го имаме предвид сезонскиот пад на побарувачката во четвртиот и првиот квартал, а забележавме и одредени сигнали, како што е намалувањето на побарувачката за нафтени деривати во ЕУ во октомври“, додаде тој.

Рускиот министер рече дека овие сигнали „суштински го нагласуваат фактот дека глобалната побарувачка за нафта сè уште е под притисок од делта сојот на коронавирусот, кој задржа различни ограничувања и мерки за коронавирусот во некои земји“.

Американскиот претседател Џо Бајден директно ја обвини неподготвеноста на групата OPEC + да пумпа повеќе нафта за ненадејниот пораст на цените на горивата во САД и ширум светот.

„Планот да се спречи Русија и Саудиска Арабија и другите големи производители да пумпаат повеќе нафта за луѓето да можат да имаат бензин за да одат до и од работа, на пример, не е исправен“, рече Бајден на состанокот на Г-20 во неделата во Рим. потсетува CNBC.