Питер Џексон ја продаде својата компанија за визуелни ефекти за 1,6 милијарди долари

40

Новозеландската компанија за визуелни ефекти, кооснована од режисерот добитник на Оскар – Питер Џексон, е продадена за 1,6 милијарди долари.

Weta Digital, која работеше на филмови како „Господарот на прстените“ и „Аватар“, ќе стане сопственост на Unity, компанија која произведува софтвер за видео игри.

Технологијата на Unity стои зад игрите како што се Pokémon Go и Call of Duty: Mobile.

Двете компании соопштија дека договорот значи дека инструментите за специјални ефекти на Weta ќе бидат „демократизирани“.

„Заедно, Unity и Weta Digital можат да создадат пат за секој уметник во која било индустрија за да можат да ги користат овие неверојатно креативни и моќни алатки“, рече Питер Џексон во изјавата.

Weta, кооснована од Џексон во 1993 година, е позната по создавањето анимирани ликови како што се Нејтири на Аватар, Ам-гал од Господарот на прстените и Цезар од Планетата на мајмуните.

„За јужната хемисфера, Weta е нашата верзија на Холивуд“, изјави филмскиот критичар од Сиднеј, Џејмс Флечер за „Би-Би-Си“.

Според условите на договорот, компанијата ќе биде поделена и нејзините технолошки средства ќе бидат продадени на Unity како Weta Digital.

Нејзиниот бизнис со визуелни ефекти ќе остане како посебна компанија наречена WetaFX, која се очекува да стане еден од најголемите клиенти на Unity.

Во соопштението, Unity рече дека „ќе ги стави неверојатно ексклузивните и софистицирани алатки за видео ефекти на Weta во рацете на милиони креатори и креатори на содржини ширум светот“, овозможувајќи им да ја обликуваат иднината на метаверзумот.

Терминот метаверзум стана пошироко користен во последните неколку недели, откако Facebook минатиот месец објави дека го менува своето име во Meta, што подобро ќе го одрази фокусот на компанијата на поврзување на луѓето преку виртуелна и проширена реалност.

По објавувањето на договорот, акциите на Unity паднаа за повеќе од 6% на Њујоршката берза.