Поради азиските стршлени, производството на мед во Европа е намалено

16

Азиски стршлени убиваат пчели ширум Европа, го загрозуваат производството на мед и претставуваат ризик за биолошката разновидност, велат европратениците, а пренесува The Guardian.

Италијанските претставници во Европскиот парламент ја повикаа Европската комисија да направи план за борба против азиските стршлени кои се шират во некои земји од ЕУ и ги уништуваат пчелите.

Жолтоножните стршлени, родени во Југоисточна Азија, за прв пат беа идентификувани на европскиот континент пред две децении, а првпат беа забележани во Франција пред да се шират во Шпанија, Белгија, Холандија, Португалија и Италија, каде што предизвикуваат особена штета во северните региони.

Минатата година, исто така, забележа пораст на инвазивните видови во Велика Британија. Пчелите, загрозени од азиските стршлени, се од витално значење за производството на мед и за одржување на здрав екосистем.

Единаесет европратеници од десничарската партија Форца Италија побараа од Комисијата да излезе со „конкретни мерки за борба против ширењето на инсектите преку финансирање на системот за контрола со средства на ЕУ“.

Азискиот стршлен е предатор со способност да убива до 30 пчели дневно, изјави европратеникот Салваторе Де Мео за Il Messaggero.

„Од 2004 година, ова предизвика значителен пад на популацијата на пчели во некои земји од ЕУ“, рече тој.

„Овој феномен ги загрозува традиционалните опрашувачи, особено медоносните пчели, од кои зависи производството на висококвалитетен италијански мед, и ризикува да ја оштети нашата биолошка разновидност“, додаде тој.

Се верува дека азиските стршлени влегле во Европа преку пристаништето Бордо во 2004 година во контејнер со керамика увезена од Кина. Овој бизарен случај ја чини француската економија околу 30,8 милиони евра годишно, додека инсектите предизвикаа 35 отсто пад на производството на мед во Португалија во последните години.

Во Италија, инсектите првпат беа идентификувани во регионот Лигурија на запад, пред да се шират во регионите Пиемонт, Тоскана и од неодамна, Емилија-Ромања и Венето. Не е јасно колку азискиот стршлен досега го чинеше производството на мед на национално ниво, но загубите во Лигурија се проценуваат на 50%, додека пчеларите во Тоскана и Венето се крајно загрижени.

Микеле Меридио, претседател на здружението на пчелари во Венето, рече дека азиските стршлени се разликуваат од источните стршлени, или веспа ориенталис, кои уништуваат области на југот на Италија.

„Ориенталниот стршлен може да нападне една кошница, додека азискиот стршлен напаѓа неколку кошници во исто време“, тврди тој, додавајќи: „Тие ги убиваат пчелите со неверојатна брзина, ги распарчуваат и ги враќаат остатоците во сопствените гнезда за да ги нахранат младите, па не мора да ги напуштаат кошниците што ги прави поотпорни.“