Поради најавата на Саудиска Арабија за намалување на производството, цената на нафтата скокна

60

Цените на нафтата пораснаа во понеделникот на меѓународните пазари до 86 долари, поттикнати од проценките дека Саудиска Арабија ќе го намали производството и во септември.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше за 74 центи повисока отколку на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 85,73 долари.

На американскиот пазар за барел се тргуваше за 98 центи поскапо, по 81,56 долари.

Во Лондон денеска истекуваат договорите за испорака во септември, а поактивно се тргуваше со договорите за испорака во октомври, а цената беше повисока за 89 центи на 85,30 долари.

На крајот на минатата недела, цените на двата пазари се спуштија на највисоките нивоа од април, поддржани од намалената понуда и проценките дека американската централна банка се приближува кон крајот на циклусот на зголемувања на каматните стапки што ги попречува економијата и побарувачката.

Во понеделникот, пазарот беше поттикнат од очекувањата дека Саудиска Арабија ќе ја продолжи одлуката за намалување на понудата за 1 милион барели дневно во септември.

„Пазарните антени сигнализираат раст на цените, а Саудиска Арабија дефинитивно ќе се обиде да го засили тој сигнал со продолжување на одлуката за намалување на производството“, вели Џон Еванс од PVM.

Според првичната одлука, Ријад требаше да ја намали понудата за дополнителни милиони барели во јули и последователно да ја продолжи до август, па залихите на нафта во некои делови од светот, особено во САД, почнаа да паѓаат бидејќи побарувачката ја надминува понудата.

„Цените на нафтата се за 18 отсто повисоки отколку што беа во средината на јуни, бидејќи пазарот се враќа на дефицит, со оглед на рекордно високата побарувачка и намалената понуда во Саудиска Арабија, и ги менува песимистичките прогнози за (економскиот) раст“, ​​велат аналитичарите на Goldman Sachs во белешка за 30 јули.

Банката процени дека глобалната побарувачка се искачи на рекордни 102,8 милиони барели дневно во јули и ја зголеми проценката за раст на побарувачката врз основа на подобрените проценки за економскиот раст во Индија и САД, што треба да ја надомести помалата потрошувачка во Кина.

Група економисти и аналитичари анкетирани од Ројтерс прогнозираат стагнација на цената на нафтата оваа година бидејќи високите каматни стапки ја ограничуваат побарувачката и го неутрализираат влијанието на намалената понуда од Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините сојузници.

Одделно, ОПЕК објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки во петокот поскапе за 49 центи на 85,37 долари.