Пристигна првото електрично Lamborghini

19

Lamborghini го претстави својот прв електричен автомобил. Засега тоа е само концепт, но како што вели италијанскиот производител, серискиот модел ќе се појави на пазарот во 2028 година и, иако ќе има електричен погон, ќе биде конкурент на Ferrari Purosangua.
Тоа значи дека станува збор за кросовер со конфигурација од 2+2 седишта во кабината.

Храбриот стил, футуристичката кабина и што е најважно, моќноста од неверојатни 1.341 коњски сили гарантираат дека ќе се вклопи точно со другите модели на Lamborghini, без разлика дали имаат конвенционален мотор или не, пренесува B92.

Автомобилот има погон на 4 тркала и тука завршуваат спецификациите – сосема доволно за концепт автомобил чија сериска верзија е повеќе од четири години.

Концептот Lanzador е најновиот доказ за таканаречената „декарбонизација“ на италијанскиот производител, насоката во која ќе се движи Lamborghini во блиска иднина.

За почеток, секое Lamborghini ќе биде електрифицирано на некој начин до крајот на 2024 година, а Lanzador ќе пристигне во 2028 година како четврти модел во линијата на автомобилскиот производител (и неговиот прв EV).

Производството Lanzador ќе се гради во близина на седиштето на компанијата во Сант’Агата Болоњезе, а Lamborghini планира да ангажира дополнителни работници за поддршка на развојот и производството на EV.

Цената очигледно е далеку од финализирање, но со оглед дека најевтиниот Lamborghini моментално чини над 200.000 евра и дека се работи за електричен автомобил, не треба да очекуваме дека Lanzador ќе биде „достапен“.

Фото: Facebook