Производството на нафта од ОПЕК + заостанува за повеќе од половина милијарда барели (инфографик)

27

ОПЕК + заостанува за повеќе од половина милијарда барели во ветувањето дека ќе ги снабдува глобалните пазари на нафта, што ја зголемува загриженоста за способноста на групата да го балансира глобалниот пазар.

Во мај 2020 година, Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините партнери ги здружија силите за да ги координираат намалувањата на производството насочени кон враќање на рамнотежата на глобалниот пазар на нафта. Оттогаш, групата, позната како ОПЕК +, има произведено вкупно 562 милиони барели помалку од нивоата наведени во договорот, според податоците од нејзиниот Заеднички технички комитет, кој ги анализира пазарите на сурова нафта во име на министрите.

 

 

Стапката на усогласеност на ОПЕК + со договорот за намалување на производството се зголеми на 256% во мај, бидејќи членките произведуваа 2,7 милиони барели дневно под нивната вкупна цел.

Групацијата со месеци се мачи да ги испорача ветените количини нафта на пазарот, додека некои членки се борат со намалени инвестициски и оперативни проблеми.

Слободниот капацитет е ограничен на главните членки на Персискиот Залив, па дури и нивните неискористени резерви може да бидат засенети од загубите предизвикани од санкциите против Русија како одмазда за нејзината инвазија на Украина. Но, сега има сомнежи колку повеќе залихи може да донесе ОПЕК + на пазарот.

Во понеделникот, францускиот претседател Емануел Макрон му рече на својот американски колега на самитот на Г7 дека владетелот на ОАЕ, шеикот Мохамед бин Зајед рекол дека двата водечки извозници на нафта ОПЕК + веќе испумпуваат речиси колку што можат. Како одговор, министерот за нафта на Обединетите Арапски Емирати, Сухаил Ал Мазруи рече дека производството на сурова нафта во земјата е околу 3,17 милиони барели дневно, блиску до плафонот за производство во договорот ОПЕК +.