Протести против биткоинот во Ел Салвадор

5

Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Ел Салвадор, лути поради воведувањето на биткоинот како легално средство за плаќање.

Претседателот Наиб Букеле вели дека криптовалутата ќе им помогне на салвадорците кои работат во странство да испратат пари дома.

Но, демонстрантите стравуваат дека тоа ќе доведе до нестабилност и инфлација во сиромашната латиноамериканска земја.

Некои демонстранти запалија новоинсталирана машина за биткоин, додека други држеа знаци на кои пишуваше „Диктатор Букеле“.

Минатата недела, Ел Салвадор стана првата земја што користи виртуелна валута како легално средство за плаќање, заедно со американскиот долар.

Демонстрантите се собраа во главниот град Сан Салвадор, по повод 200 -годишнината од независноста на земјата, мавтајќи со плакати со натписи „Не за биткоин“, „Почитувајте го Уставот“ и „Измамени сме од биткоин“.

Околу 4.500 луѓе, вклучувајќи синдикалци, студенти, здравствени работници, земјоделци, адвокати, ЛГБТК групи, локални заедници и членови на опозициски политичари, излегоа на улица, според организаторот и очевидци на Ројтерс.

Тие го обвинуваат претседателот дека користи авторитарни средства за да ја зајакне контролата врз власта.

Владата предложи повеќе од 200 уставни измени, вклучително и укинување на забраната за реизбор на претседател.

„Биткоинот беше многу голема економска одлука и беше донесена целосно нелогично, испратена до Конгресот и усвоена истиот ден“, рече опозициската пратеничка Клаудија Ортиз во интервју, додавајќи дека не е јасно кој стои зад вандализмот, објави Блумберг.