Рај на Земјата: Место каде што еднаш годишно се собираат најбогатите луѓе во светот

58

Инвестициската банка Allen & Company секој јули организира традиционална финансиска конференција која трае околу една недела, на која се поканети најбогатите и највлијателните луѓе во светот, поради што и го добија прекарот летен камп на милијардери.

Летниот камп за милијардери се одржува од 1983 година во одморалиштето Сан Валеи, кое се наоѓа на надморска височина од 1805 метри во округот Блејн во американската држава Ајдахо. Тоа е позната скијачка дестинација опкружена со планините Балд и Долар.

Во летните месеци ова место е идеално за планинарење, голф, кајак, возење велосипед и други слични активности. Овие активности се и на листата на учесници на летниот камп, преку следење на предавања за финансиски прашања, но и со склучување деловни договори.

Поради пандемијата на корона вирусот, кампот беше откажан за прв пат во историјата во 2020 година, а во 2021 година се одржа под посебни околности. Сите присутни мораа да се вакцинираат и имаа негативен тест за КОВИД-19, а најголемиот дел од настаните се одвиваа – на отворено.

Познати се само неколку детали за конференцијата бидејќи новинарите имаат многу ограничен пристап до настанот и неговите гости за време на летниот камп. Повеќето гости доаѓаат во Долината на сонцето со приватен авион, престојуваат во луксузно одморалиште и имаат познати готвачи кои летаат до градот само за да си ги подготват оброците како што сакаат.

Минатата година Форбс броеше најмалку 25 милијардери во летниот камп – од Марк Цукерберг и Бил Гејтс до Ворен Бафет и Мајкл Дел – кои заедно поседуваат околу 825 милијарди долари, пишува Дневник.хр.