Red Bull ќе лансира хиперавтомобил во 2024 со 1.250 КС

7

Кристијан Хорнер вели дека Red Bull ќе биде подготвен да го открие својот хиперавтомобил, RB17, оваа година

Red Bull Racing знае како да направи возило, а доказ за тоа се и големиот број трофеи. Сепак, до сега, компанијата има направено само еден вид на возило – F1 болид. Но, наскоро тоа ќе се смени, а првиот хиперавтомобил на компанијата ќе пристигне оваа година.

 

 

Не е F1 болид, ниту сосема патнички автомобил, Red Bull RB17 првпат беше најавен во 2022 година. Наведен како хиперавтомобил само за тркачките патеки, тој ќе биде дизајниран од легендата на F1, Адријан Њуи, ќе има 1.250 КС и ќе има хибридна технологија.

За жал, многу други важни детали за овој автомобил засега остануваат тајна. Сепак, во едно неодамнешно интервју за Sky Sports, директорот на F1 тимот на Red Bull Racing, Кристијан Хорнер, рече дека ќе дознаеме повеќе оваа година, кога автомобилот ќе биде целосно откриен.

Некои извештаи покажуваат дека неговата неверојатна моќ ќе биде генерирана од битурбо V8 мотор кој го произведува неименувана трета страна. Ќе биде потпомогнат од систем за обновување на енергија во стилот на Formula 1, кој им овозможува на возачите да го пополнат вртежниот момент.

Њуи претходно изјави дека цели на максимална тежина од само 900 килограми, што би било импресивен подвиг. Тоа го прави полесен од Aston Martin Valkyrie AMR Pro, кој исто така беше дизајниран со негов придонес. Сепак, тоа сепак би било околу 48 кг потежок од Gordon Murray Automotive T.50s.

Благодарение на работата на дизајнерот на автомобилот, речиси сигурно е дека тој стручно ќе го искористи воздухот. Интригантно, извештаите сугерираат дека ќе ги искористи земјените ефекти, аеродинамичен принцип на кој Red Bull Racing покажа поголемо мајсторство од своите конкуренти во F1, правејќи вистински приказ на генијалноста на Њуи.

Red Bull планира да произведе вкупно 50 RB17, односно 15 модели годишно, а испораките ќе започнат во 2025 година. Проценките сугерираат дека задоволството ќе ги чини купувачите 5 милиони фунти.

Преземено од Avtoplus.mk