Републиканците ги обвинуваат демократите дека трошат премногу пари

12

Крајниот рок за одлуката за продолжување на финансирањето на американската влада истекува во четврток, 30 септември, но за тоа е потребна поддршка од Сенатот, која се уште ја нема. Претходно, републиканските сенатори во понеделникот одбија да го поддржат предлогот на демократите да гласаат заедно за законот за владино финансирање и да го зголемат владиниот лимит за задолжување.

Републиканските сенатори се обидуваат да и објаснат на јавноста дека не се одговорни за евентуалното финансиско исклучување на американската влада. Тие наведуваат дека се подготвени да го поддржат законот за финансирање на владата, кој не вклучува суспензија на лимитот за задолжување. Во исто време, демократите инсистираат и двете, во суштина одделни прашања, да се решаваат заедно.

Лидерот на демократското мнозинство во Сенатот, Чак Шумер, остро ги критикуваше републиканските сенатори, велејќи дека тоа е „еден од најбезобразните и најнеодговорните“ гласови што ги видел во Сенатот и дека треба да биде сигнал за секое семејство, мали бизниси и набљудувачи, за оние што гласале во Сенатот. за „загрозување на економската стабилност на нашата земја“.

Од друга страна, републиканците инсистираат дека демократите сами треба да го зголемат ограничувањето на долгот, бидејќи постои процедура која им овозможува да гласаат со просто мнозинство во Сенатот, а тие, како што велат, не сакаат да учествуваат во неодговорно трошење, се наведува во нивните изјави на веб -страницата на Сенатот.

Републиканците ги обвинија Демократите и претседателот Џо Бајден дека ја користат пандемијата како изговор за да го пробијат својот либерален список со желби. Тие наведуваат дека Демократите, со целосна контрола над Белата куќа, Сенатот и Претставничкиот дом, сакаат да го протуркаат трошењето на дополнителни 4.200 милијарди долари преку усвојување на буџетот, за што не им треба поддршка од Републиканците.

Гласовите на 50 нивни сенатори и потпретседателката на САД Камала Харис се доволни за демократите да ја усвојат одлуката за зголемување на лимитот на долгот, дури и ако сите 50 републикански сенатори се против. Ризикот од таква постапка, сепак, е дека само еден глас против од редовите на демократските сенатори ќе биде доволен за да падне предлогот.

Претставничкиот дом на САД во средата го усвои предлог -законот за суспендирање на плафонот за американскиот долг, бидејќи на земјата и се заканува првиот банкрот во историјата, но јасно решение се уште не е на повидок, бидејќи републиканците во Сенатот, пишува CNBC ќе го „минираат“ донесувањето на законот …