Русија станува најголемиот снабдувач на нафтени деривати во Бразил

19

Бразил значително ја зголеми испораката на нафтени деривати – бензин и дизел гориво од Русија, изјави за РИА Новости амбасадорот на оваа латиноамериканска земја, Родриго де Лима Баена Соарес.
„Бразил, како што знаете, е голем производител на нафта, ние произведуваме повеќе од три милиони барели дневно“, рече дипломатот.

По ребалансот, буџетот на Министерството за земјоделство е повисок за 34,7…

Сепак, појасни тој, во Бразил се произведува тешка нафта, а во земјата нема доволно рафинерии за производство на нафтени деривати и дизел гориво, па затоа мора да се увезуваат бензин и дизел гориво.

Шефот на бразилската дипломатија, Мауро Виеира, претходно во интервју за РИА Новости изјави дека трговската размена меѓу Русија и Бразил, која во 2022 година ќе достигне рекордни 10 милијарди долари, има голем потенцијал за понатамошен раст поради производите со висока додадена вредност.

Значително го зголемивме увозот на нафтени деривати – бензин и дизел од Русија. Тоа и помага на нашата земјоделска индустрија“, рече амбасадорот.

Владата го усвои Предлогот на завршната буџетска сметка за 2022 година.

Претходно, бразилските медиуми објавија, повикувајќи се на проценки на аналитички компании, дека во август испораката на руски рафинирани производи во Бразил може да се зголеми за 25 отсто во однос на јули и да достигне 235.000 барели дневно. Тогаш Русија ќе стане најголемиот снабдувач на нафтени деривати во Бразил, претекнувајќи ги САД.