Руската рубља е најсилна во последните 7 години: Kои се причините

26

Руската рубља во средата достигна 52,3 за долар, што претставува зголемување од приближно 1,3% во однос на претходниот ден и најсилно ниво од мај 2015 година.

Рубљата беше на 139 за долар на почетокот на март, кога САД и ЕУ почнаа да воведуваат санкции кон Москва како одговор на инвазијата на Украина.

Неверојатниот скок на рубљата во следните месеци му даде гориво на Кремљ како „доказ“ дека западните санкции не функционираат, пишува Seebiz.

„Идејата беше јасна: насилно да се разбие руската економија“, рече рускиот претседател Владимир Путин минатата недела за време на годишниот Меѓународен економски форум во Санкт Петербург.

„Не успеаја. Очигледно, тоа не се случи“.

Кон крајот на февруари, по првичниот пад на рубљата и четири дена по почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари, Русија повеќе од двојно ја зголеми основната каматна стапка на земјата на неверојатни 20% од претходните 9,5%. Оттогаш, вредноста на валутата се подобри до тој степен што трипати ги намали каматните стапки на 11% до крајот на мај.

Рубљата всушност толку многу зајакна што руската централна банка активно презема мерки за да се обиде да ја ослаби, плашејќи се дека тоа ќе го направи нивниот извоз помалку конкурентен.

Која е тајната?

Но, што навистина стои зад растот на руската валута и дали тој може да се одржи?

Причините се, едноставно кажано: неверојатно високите цени на енергијата, контролата на капиталот и самите санкции.

Русија е најголем светски извозник на гас и втор најголем извозник на нафта. Неговиот примарен клиент? Европската унија која неделно купува руска енергија во вредност од милијарди долари, а во исто време се обидува да ја казни со санкции.

Тоа ја стави ЕУ во непријатна позиција – сега на Русија ѝ беа испратени експоненцијално повеќе пари за купување нафта, гас и јаглен отколку што испрати помош за Украина, што помогна да се пополни воената каса на Кремљ. И со цените на нафтата Брент за 60% повисоки отколку во ова време минатата година, иако многу западни земји го ограничија купувањето на руска нафта, Москва сè уште остварува рекордни профити.

Во првите 100 дена од руско-украинската војна, Руската Федерација заработила 98 милијарди долари приход од извозот на фосилни горива, според Центарот за истражување на енергија и чист воздух, истражувачка организација со седиште во Финска. Повеќе од половина од тие приходи доаѓаат од ЕУ, околу 60 милијарди долари.