Руски олигарх ја тужи Credit Suisse за 500 милиони франци

26

Руски олигарх ја тужи најголемата швајцарска банка Credit Suisse за 500 милиони швајцарски франци (491 милион евра) како компензација за загубите што наводно ги предизвикал финансиски советник. Според швајцарскиот Sonntagszeitung, Виталиј Малкин, руски милионер кој живее во Монако, најмил американска адвокатска канцеларија да го застапува во тужбата на Credit Suisse. Од банкаta во коментар за ДПА ги демантираат сите наводи.

Во 2018 година, финансиски советник на Credit Suisse беше осуден на пет години затвор за проневера на средства на клиентите и се самоуби две години подоцна. Според весникот, еден од оштетените клиенти е Малкин.

Олигархот е поранешен деловен партнер на поранешниот грузиски премиер Бидзина Иванишвили. Суд на Бермудите неодамна му досуди на Иванишвили неколку милиони евра отштета за загуби поврзани со финансискиот советник на Credit Suisse. Банката соопшти дека ќе поднесе жалба на казната.

Сите истраги за случајот од 2015 година покажуваат дека финансискиот советник дејствувал сам и немал поддршка од банката за своите „криминални дејствија“, соопшти Credit Suisse. Самата банка е една од жртвите во случајот.

Credit Suisse, која беше во неколку кризи, последен пат се најде на насловните страници во февруари. Според меѓународната истражувачка мрежа, долги години земала за клиенти корумпирани автократи, осомничени за воени злосторства, како и трговци со луѓе, дилери на дрога и други криминалци.

Според „Њујорк тајмс“, документите откриваат сметки на повеќе од 30.000 клиенти ширум светот и покажуваат наводни пропусти на банката при проверката на многу нејзини клиенти. Credit Suisse ги отфрли сите обвинувања.
Дополнително, најголем дел од сметките се затворени подолго време, посочи доверителот.