САД преговараат со Јапонија и Кина за користење на нафтените резерви

28

Владата на САД разговарала со други важни земји за екстракција на делови од нивните резерви на нафта, соопшти Ројтерс, цитирајќи извори запознаени со ова прашање.

Ваквиот координиран потег ќе има за цел да ги намали цените на нафтата и да го стимулира економскиот раст, велат упатените. Вакви дискусии имаше во последните недели со Јапонија, Јужна Кореја, Индија и Кина. Сепак, тие сè уште не се завршени. Исто така, нема конечна одлука дали таквиот потег ќе влијае на цената на нафтата.

Невообичаеното барање од Вашингтон доаѓа во време кога американскиот претседател Џо Бајден го одбива политичкиот притисок врз зголемувањето на цените на горивото и другите потрошувачки трошоци поради закрепнувањето на економската активност од ниските нивоа забележани на почетокот на пандемијата на коронавирус.

Овој потег, исто така, ја одразува фрустрацијата на САД од членовите на Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините сојузници, кои ги отфрлаа постојаните барања од Вашингтон за забрзување на производството. Претседателот Џо Бајден неодамна го повика производствениот картел ОПЕК и сојузничките производители како Русија да го прошират своето производство на нафта побрзо.

„Зборуваме за симболиката на фактот дека најголемите светски потрошувачи испраќаат порака до ОПЕК дека „треба да го промените своето однесување“, рекол еден од изворите.

Белата куќа не сакаше да ја коментира содржината на разговорите со другите големи енергетски интензивни земји, но неофицијален извор од таму ги потврдил разговорите.

Во Азија, каде што Кина соопшти дека работи на ослободување на сурова нафта, цените на нафтата го продолжија падот предизвикан од побарувачката во САД, откако во средата се зацврстија под својот 7-годишен максимум, постигнат на почетокот на октомври.

Бајден и неговите врвни соработници разговараа за можноста за координирано ослободување на резервите на нафта со блиските сојузници, вклучително и Јапонија, Јужна Кореја и Индија, како и со Кина во последните недели, велат изворите.

Соединетите Држави и нивните сојузници го координираа ослободувањето на стратешките резерви на нафта и претходно, на пример, во 2011 година за време на војната во Либија, која е член на ОПЕК.

Но, сегашниот предлог претставува предизвик без преседан за ОПЕК, картелот кој влијае на цената на нафтата повеќе од пет децении бидејќи ја вклучува Кина, најголемиот увозник на сурова нафта во светот.

Официјален претставник на јапонското Министерство за индустрија рече дека САД побарале од Токио соработка за справување со повисоките цени на нафтата, но не може да потврди дали барањето вклучува координирано ослободување на резервите. Според законот, Јапонија не може да го користи ослободувањето на резервите за да ги намали цените, соопштил официјалниот претставник. Кинеското биро за државни резерви вели дека работи на ослободување на резервите на сурова нафта, иако одби да го коментира барањето на САД.

Јужнокорејски функционер потврдува дека САД побарале од Сеул да ослободи некои резерви на нафта.

„Внимателно го разгледуваме барањето на САД, но не ги ослободуваме резервите на нафта поради растот на цената на нафтата. Можеме да ги ослободиме резервите на нафта во случај на нерамнотежа во понудата, но не и да одговориме на растот на цената на нафтата“, рече функционерот.

Уделот на САД во секое потенцијално ослободување на резервите мора да биде во опсег од повеќе од 20 милиони до 30 милиони барели за да влијае на пазарите, според американски извор вклучен во дискусиите. Таквото ослободување може да биде во форма на продажба или заем од американските стратешки нафтени резерви – или и двете.

Стратешкиот нафтен резерват беше основан во 1970-тите по арапското нафтено ембарго за да се осигура дека САД имаат доволно резерви за да се справат со вонредна состојба.

Откако Ројтерс ги објави разговорите во Белата куќа, цената на американската сурова нафта и светскиот репер Брент паднаа, при што цената на Брент падна под 80 долари за барел.

ОПЕК и другите производители, вклучително и Русија, колективно познати како ОПЕК +, додаваат околу 400.000 барели дневно на пазарот на месечно ниво, но се спротивставија на повиците на Бајден за побрзо зголемување, тврдејќи дека закрепнувањето на побарувачката може да биде кревко.

Зголемените цени на нафтата го нарушуваат имиџот на Бајден пред дополнителните избори во 2022 година, кои ќе одредат дали неговата Демократска партија ќе го задржи слабото мнозинство во американскиот Конгрес.

Цените на бензините во Соединетите држави во просек изнесуваат 3,41 долари за галон, што е за повеќе од 60 отсто повисоки од пред една година бидејќи економијата закрепнува од пандемијата КОВИД-19 и побарувачката брзо расте.

Неколку соработници на Бајден го припишуваат неговиот пад на рејтингот во последните месеци на забрзувањето на инфлацијата поради цените на енергијата кои се пренесуваат на храната и другите области. Индексот на потрошувачките цени се зголеми за 6,2% во последните 12 месеци, при што неговите енергетски компоненти се зголемија за 30%.