Се зголемија барањата за испораки на руски гас во Европа

36

Побарувачката за испораки на руски гас за Европа преку Украина денеска се зголемија, покажуваат податоците на украинскиот оператор на гасоводот, пренесува Ројтерс.

Според податоците, барањата за испораки во понеделникот изнесувале 98,8 милиони кубни метри, наспроти 97,2 милиони кубни метри во неделата.