Секретарката која стана милионер со изум наречен „грешка“

192

Еден од најпопуларните канцелариски материјали во минатиот век, течниот коректор за отстранување печатни грешки, не го измислил инженер или хемичар, туку секретарката Бет Греам. Кога сфатила дека најновиот модел на електрична машина за пишување – кој производителот IBM го претстави како технолошка револуција – направил многу повеќе печатни грешки, решила да најде решение за инженерска грешка. Нејзиниот изум, кој првично го нарече „Грешка“, вредел милиони долари кога ја продаде својата фабрика на Gillete пред да почине.

Детството и младоста Бет Греам ги поминала во околности кои не најавуваат ништо посебно во нејзиниот понатамошен живот. Родена е во 1924 година во мало гратче во близина на Далас, Тексас, во скромно работничко семејство. Нејзината мајка имала занаетчиска продавница за плетење, а татко и работел во фирма која продавала автоделови. Бет го напуштила училиштето на 17-годишна возраст и се омажила за професионалниот војник Ворен Нисмит, со кој добила син. Кога нејзиниот сопруг се вратил дома по завршувањето на Втората светска војна, тие набрзо се развеле и Бет морала да смисли како сама да врзе крај со крај и да одгледа дете.

Иако уште од мала покажала дарба за сликање, како самохрана мајка со мало формално образование, немала многу избор, па брзо завршила курс по стенографски текст и типкање. Успеав да се вработам како дактилограф во Texas Bank and Trust, работејќи за плата од 300 долари месечно и заработувала дополнителни пари со цртање. Сепак, нејзиниот вкупен приход не бил доволен за да ја поштеди од стравот од сиромаштија.

Таа не се истакнала како дактилограф, но банката забележала дека е интелигентна, снаодлива, исклучително ефикасна во решавањето на проблемите и добра во организацијата. Затоа, ѝ беше понудена функцијата генерален секретар или како што денес помпезно се нарекува „асистент на  генерален директор“. Тоа беше „плафон“ до кој една жена можеше да достигне во тоа време во крајно конзервативен Тексас.

Технолошка револуција со пропуст

Во тоа време, IBM лансираше нов модел на електрична машина за пишување кој беше побрз од претходните. Како и денес, јавно беа истакнати само предностите на новата технологија, но не и нејзините недостатоци. Нивното откритие било оставено на корисниците, па Бет набрзо сфатила дека новите машини за пишување имаат почувствителна тастатура и затоа се прават многу повеќе печатни грешки при пишувањето. Карбонските ленти направија уште еден проблем – во обид да се избришат грешките, на целата хартија останувале огромни дамки.

Затоа, Бет Греам почна да размислува како да ги исправи недостатоците за кои инженерите на IBM очигледно не размислувале додека ја правеле технолошката револуција во пишувањето, со што вообичаено не се занимавале бидејќи секретарите го правеле тоа за нивни потреби.

Иако никогаш не станала уметник, до решението дошла благодарение на интересот за сликање. Таа тргна од фактот дека кога сликарите грешат, никогаш не бришат лошо обоен детал, туку  сликаат над тоа. Отишла во библиотеката и барала рецепт за правење темпера бои. Потоа ја разредила смесата со вода, ја измешала во кујнски блендер и ја истурила во празно шише во кое претходно имало лак за нокти.

Својот изум на работа го користела во тајност, за да ги прикрие грешките во отчукуваните документи. Но, она што беше тајна за извршниот директор, другите секретарки не го пропуштија, па Бет многу брзо си добила пазар во банката за нејзиниот изум. Кога почнала да продава по сто шишиња од оваа течност месечно на колеги од други компании, решила да се зафати посериозно. Својата гаража ја претворила во мала фабрика за пакување, плаќајќи им на синот и неговите пријатели по еден долар на час да полнат стаклени шишиња и да стават прекрасни етикети на нив, со рачно напишано име на производот. И името, се разбира, беше необично. Таа својата иновација ја нарече „Грешка“.

Отказот како шанса

Бет знаела дека ако сака да го прошири пазарот, мора да го подобри квалитетот на својот коректор, па со помош на професорка по хемија која го подучувала нејзиниот син и познаник кој работел во продавница за бои, таа постојано ја подобрувала формулата. Регистрирала фирма во својата куќа во 1956 година, а две години подоцна својот изум го преименувала во „Liquid Paper“ и го заштитила со патент. Таа беше и патувачки продавач за време на викендите, на турнеја во Тексас за да најде нови клиенти.

И покрај трудот, приходите биле мали, бидејќи поради работата во банка немала доволно време да развие сопствен бизнис. Исцрпена, наместо името на банката, на официјален документ го впишала името на сопствената компанија и затоа печатна грешка ја чинело да се откаже. Таа остана без редовни примања, но отказот набрзо се покажа како маскирана шанса.

Откако беше отпуштена од банката, Бет ја насочи целата своја енергија на развојот на нејзината компанија. Таа стапила во контакт со голем број професионалци од индустријата, со цел да воспостави производство на течен коректор за масовниот пазар. Изнајмила деловен простор, ангажирала работници во производство, логистика и маркетинг и почнала да инвестира многу во рекламирање. Производството се зголемило за десет пати до 1964 година, на 5.000 шишиња неделно, а во 1967 година компанијата ги генерирала првите милион долари од продажба.

Поранешната секретарка ја отворила својата фабрика од 35.000 квадратни метри во Далас во 1975 година, а погоните имале опрема што можела да произведе 500 шишиња во минута. Следната година, Liquid Paper Corporation испорача 25 милиони шишиња на пазарот со нето профит од 1,5 милиони долари.

Иако неколку конкуренти во меѓувреме се обидоа да ја истиснат од бизнисот, Бет успеа да задржи огромен дел од пазарот. Најголемиот удар го добила од вториот сопруг Роберт Греам кога се омажила во 1962 година. Кога се запознале, тој бил продавач на замрзната храна, но по венчавката го напуштил сопствениот бизнис и ѝ се придружил на сопругата во нејзината компанија, и му дала удел восопствеништвото.

По разводот во 1976 година, тој се обидел да ја преземе контролата врз компанијата, без знаење на поранешната сопруга, ја сменил формулата за корекција на коректори и лобирал таа да биде сменета од директорската позиција поради лоша здравствена состојба и исфрлена од менаџментот. Бет успеа да го надигра противникот.

Но, напорниот пат од самохрана мајка  до пронаоѓачот, а потоа и сопственик на успешна фирма имаше своја цена. Бет навистина имала сè поголеми здравствени проблеми, па решила во 1979 година да ја продаде својата фабрика на Gillete за 47,5 милиони долари, што би било околу 173 милиони долари денес, со договор што и обезбедувал дел од профитот во следните две децении. Една жена која беше иноватор, имаше одлично чувство за работа, но очигледно многу лошо за мажите што ги избра за сопрузи, почина само шест месеци подоцна, на 56-годишна возраст, од последиците на мозочен удар.

Во следните години, дел од заработката отишла кај нејзиниот син Мајкл Нисмит, кој станал популарен во 1960-тите како член на рок групата „The Monkees“, а од наследените пари ја основал музичката компанија „PopClips“, претходник на MTV. Тој продолжи јавно да се залага за достигнувањата на неговата мајка и исто така се појавуваше во реклами за нејзините производи во текот на 1990-тите.

Бет Греам беше позната и по тоа што им даваше многу бенефиции на своите вработени во време кога општествено одговорниот бизнис не беше толку популарен како средство за евтина самопромоција како што е денес. Таа основа две фондации, едната за поддршка на жените уметници, а другата за помош на жените во неволја. Во тестаментот таа донирала и 25 милиони долари на организацијата Совет за идеи, која се занимава со изнаоѓање решенија за проблемите на човештвото.