Shell ги продава своите продавници во Русија на „Лукоил“

31

Shell се согласи да ги продаде своите бензински пумпи и фабрика во Русија на „Лукоил“. Ова е прва голема зделка во секторот за нафта и гас откако повеќето западни компании ветија дека ќе ја напуштат земјата по инвазијата на Украина, пишува „Фајненшл тајмс“.

Продажбата на Shell Neft за непозната сума, предмет на регулаторно одобрување од антимонополската управа на Русија, вклучува 411 бензински пумпи и фабрика за производи за подмачкување на околу 200 километри северозападно од Москва.

Хуиберт Вивегено, шеф на бизнисот на групата со седиште во Велика Британија, рече дека благосостојбата на вработените е главна грижа за Shell и дека договорот ќе ги заштити работните места на повеќе од 350 луѓе.

Максим Донде, потпретседател за рафинирани производи на „Лукоил“, рече дека „купувањето висококвалитетни бизниси на Shell во Русија добро се вклопува со стратегијата на „Лукоил“ за развој на приоритетни продажни канали, вклучително и малопродажба и производи за подмачкување“.

Shell, како и конкурентите BP и ExxonMobil, најавија планови за повлекување од рускиот сектор за нафта и гас поради широко распространетиот гнев по одлуката на претседателот Владимир Путин да ја нападне Украина во февруари.

Недостатокот на потенцијални купувачи со оглед на растечката изолација на Русија значи дека неколку компании постигнале напредок во продажбата на нивните средства во земјата.

Покрај малопродажниот бизнис, Shell има 27,5% удел во проектот за течен природен гас Сахалин-2 со „Газпром“, две други заеднички вложувања со руски државни компании и удел во замрзнатиот проект „Северен тек 2“.

Извршниот директор на Shell, Бен ван Бурден, минатата недела инсистираше на тоа дека компанијата прави „добар напредок“ во напорите да ги продаде своите руски средства и нагласи дека има намера да го продаде бизнисот, а не само да го напушти.

Shell одби да ги открие условите на договорот со „Лукоил“.

Јавно тргуваниот „Лукоил“, кој работи во Украина до 2017 година, е најголемиот руски производител на нафта по државниот „Роснефт“. Основана во 1991 година од тогашниот заменик министер за нафта Вагит Алекперов, токму во моментот кога Советскиот Сојуз се распаѓаше, таа е една од најголемите компании во Русија.

Во март, таа беше првата компанија во земјата што јавно ја осуди војната во Украина, повикувајќи се во изјава на својата веб-страница за „брз крај на вооружениот конфликт“.

„Одборот на директори на Лукоил ја изразува својата загриженост за трагични настани во Украина и изразува длабоко сочувство до сите оние кои се погодени од оваа трагедија“, се вели во соопштението.

Алекперов поднесе оставка во април по 30 години на чело, откако беше предмет на санкции од Западот. Компанијата го назначи Вадим Воробјов, кој работеше во „Лукоил“ во последните 25 години, за вршител на должноста главен извршен директор. Се очекува бордот да донесе конечна одлука за новиот шеф на 30 мај.