Што да читате за време на празниците – 5 предлози од Бил Гејтс

107

Оваа празнична сезона, милијардерот Бил Гејтс традиционално ви дава список од пет книги што треба да ги прочитате додека се надевате дека се подготвувате за заслужениот одмор.

Гејтс, страствен читател кој чита најмалку 50 книги секоја година, редовно објавува списоци со најдобрите книги што ги прочитал секоја година – заедно со сезонски препораки за книги за одмор и читање на плажа.

Оваа година, 67-годишникот се чини дека се приклонува кон носталгија: списокот за читање на Гејтс за празниците во 2022 година, објавен во понеделникот на неговиот блог, вклучува мешавина од нови изданија и некои од неговите омилени на сите времиња.

Еве ги петте книги на листата за празнични читања на Гејтс оваа година:

„Странец во чудна земја“, Роберт Хајнлајн
Овој класик на научна фантастика од 1961 година има посебно место во меморијата на Гејтс.

„Странец во чудна земја“ – омилената научно-фантастична книга на Гејтс од неговата младост, истакна тој – е приказна за човек израснат на Марс од Марсовци. Еден млад човек патува на футуристичка Земја, каде што се бори да ги разбере човечките концепти за религија и војна.

„Сакам научна фантастика која ве тера да размислувате за тоа што е можно во иднина“, напиша Гејтс, истакнувајќи дека книгата на Хајнлајн точно предвидела некои аспекти од иднината во тоа време, вклучително и „хипи културата“ и водните кревети.

„Предавање“, Боно
Гејтс ја нарече автобиографската книга објавена од фронтменот на U2, Боно, „најдобрите мемоари на рок-ѕвезда што тој всушност ја познава“.

Милијардерот и 62-годишниот рокер, чие име е Пол Хјусон, се пријатели повеќе од една деценија. Тие често работат заедно на филантропски мисии, подигајќи ја свеста и средствата за заеднички области на интерес како што се климатските промени и глобалното здравје.

Гејтс го пофали погледот на книгата зад сцената за тоа како U2 ги создадоа „некои од нивните најпознати песни“ и што ги држеше Боно и неговите колеги од бендот блиски повеќе од четири децении.

„Тие ги делат истите вредности. „Сите четворица се страстни за борба против сиромаштијата и нееднаквоста во светот, а исто така се прилагодени да го задржат својот интегритет како уметници“, напиша Гејтс.

„Тимот на ривалите“, Дорис Кернс Гудвин

Книгата ја нагласува способноста на Линколн да ги усогласи спротивставените ставови меѓу неговите советници и „има многу сознанија за Линколн од кои лидерите денес можат да научат“, напиша Гејтс.

„Размислував за оваа книга во последно време бидејќи изгледа многу релевантна за 2022 година“, додаде тој. „Постојат значајни паралели помеѓу сега и 1860-тите, кога нацијата се соочи со насилен бунт, тешки прашања за расата и идеолошки поделби меѓу државите и регионите.

„Внатрешната игра на тенис“, Тимоти Галвеј
Повеќе од книга за тоа како да го подобрите вашиот форхенд, делото од 1974 година има за цел да биде „водич за менталната страна на врвните перформанси“. Гејтс првпат ја прочитал книгата пред повеќе од четири децении и оттогаш ја прочитал повеќе пати, напиша тој – додавајќи дека сè уште им ја дава на пријателите денес бидејќи „нејзините длабоки совети се однесуваат на многу области од животот.

Галви, тениски тренер, напиша за тоа како состојбата на умот на играчот може да влијае на нивната изведба на теренот исто како и на нивната атлетска способност. Гејтс рече дека тие сознанија му помогнале во неговата кариера, особено фокусирајќи се на конструктивна критика наместо да се задржува на грешките.

„За повеќето од нас е премногу лесно да се лизнеме во самокритика, што потоа уште повеќе го кочи нашиот настап“. Мора да научиме да учиме од нашите грешки без да се опседнуваме со нив“, напиша Гејтс.

„Сонот на Менделеев“, Пол Стратерн
Ако ја посетите канцеларијата на Гејтс во Сиетл, ќе видите огромен ѕиден приказ исполнет со примероци од секој елемент на периодниот систем. Тоа е „најдобрата книга што некогаш сум ја прочитал на периодниот систем“, напиша Гејтс.

„Покрај тоа што е уметничко дело, периодниот систем ме потсетува на тоа како едно откритие може да доведе до безброј други“, продолжи тој. „Целата сложеност на универзумот доаѓа од својствата на таа табела“. Бидејќи ги разбираме атомите, можеме да правиме чипови и затоа можеме да правиме софтвер и затоа можеме да направиме вештачка интелигенција. Сè се враќа на периодниот систем“.