Скарамучи: Биткоин ќе достигне 100.000 долари за 12 месеци

54

Биткоинот постојано покажувал дека се опоравува од сите видови бури, па Ентони Скарамучи – основач на Skybridge Capital и поранешен шеф за комуникации во Белата куќа – рече дека останува позитивен во услови на целото мрачно и негативно расположение на „мечкиниот“ пазар.

Стравувањата од рецесија продолжуваат да се шират меѓу инвеститорите пред клучниот состанок на Федералните резерви оваа недела и по ужасните податоци за инфлацијата во петокот.

Според индексот на потрошувачките цени, инфлацијата во мај достигна највисоко ниво во последните 40 години, што ги натера пазарните набљудувачи да очекуваат 50 поени повисока каматна стапка од очекуваната од сегашната прогноза од 75 базични поени.

За време на неговото неодамнешно појавување на Squawk Box на CNBC, Скарамучи откри зошто продолжува да биде „бик“ поради Биткои и Етереум.

Скарамучи рече дека криптовалутите ќе закрепнат од „масакрот“ доколку учесниците на пазарот останат внимателни, и покрај фактот што типичниот песимизам моментално доминира на пазарот како целина.

Пред шест недели, БТК и целиот пазар пропаднаа поради историскиот пораст на каматните стапки и колапсот на мрежата Тера, заедно со монетите ЛУНА и УСТ, откако таа ја загуби својата фиксација на американскиот долар.

Шефот на SkyBridge, исто така, ја спореди сегашната продажба со колапсот на интернет компаниите во 2000 година, кога паднаа буквално сите акции на интернет компаниите.

Како и основачот на Доџкоин, тој ги советуваше инвеститорите да останат дисциплинирани.

Во последните 24 часа, Биткоин достигна речиси 23.000 долари, што е значително растојание од претходното ниво на отпор од 30.000 долари. Бидејќи целиот пазар ја почувствува амортизацијата на најголемата криптовалута, вредноста на имотите на китовите падна на ниво невидено од 2020 година.

Скарамучи е задоволен што Биткоинот сè уште држи повеќе од половина од пазарната капитализација на криптовалутите и е уверен дека средството ќе достигне 100.000 долари во рок од 12 до 24 месеци.

Скарамучи рече дека има потенцијал за купување на сегашниот слаб пазар и дека инвеститорите треба да складираат монети за да избегнат идни разочарувања.

Пазарната капитализација на сите криптовалути падна под 1 трилион долари во понеделникот, откако ја премина границата од 3 трилиони долари во ноември минатата година, кога Bitcoin го достигна врвот.