Сообраќајот тековно, можни поситни одрони

29

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива тековно во зимски услови, по на места влажни коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно по клисурите и засеците каде е можна зачестена појава на поситни одрони, посебно на патните правци Кочани-Делчево, Виница-Берово, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија-Удово и Катланово-Велес.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.