Сопственикот на Facebook во четврток го лансира Threads – конкурент на Twitter

24

Сопственикот на Facebook, Мета, во четврток ја лансира својата нова апликација за да се натпреварува со Twitter.

Мета го опишува Threads како „апликација за разговор базирана на текст“.

Овој потег е последен во ривалството меѓу шефот на Мета, Марк Цукерберг и сопственикот на Twitter, Илон Маск. Минатиот месец двајцата се договорија за ММА борба во октагонот, но не се знае дали борбата навистина ќе се случи.

Уште една во серијата
Од апликацијата Meta Threads, се чини дека ќе биде бесплатна услуга – и нема да има ограничување на тоа колку објави може да види корисникот.

„Threads е местото каде што заедниците се здружуваат за да разговараат за сè, од темите за кои се грижите денес до она што е тренд утре“, се вели во описот на App Store.

Објавени се слики од екранот од апликацијата, кои изгледаат речиси идентични како Twitter.

Во последниве години се појавија неколку апликации кои имаат неверојатна сличност со Твитер – како што се Truth Social и Mastodon.

Фото: Facebook