Состанок на Г7 во услови на поделен свет

14

Лидерите на најразвиените светски економии од петок ќе се соберат во јапонскиот град Хирошима на нов самит на Г7, соочени со мноштво постоечки предизвици. Глобалните економски изгледи остануваат непознати, со инфлациски притисоци и притисоци врз трошоците за живот. Војната во Украина продолжува, а Кина активно го проширува своето економско и стратешко влијание по пандемијата.

Еден од најголемите предизвици за Г7 е дополнително ангажирање на земји надвор од групата, особено на териториите познати како „Глобален југ“ – во Африка, Блискиот Исток, Латинска Америка и на други места во Азија, пишува Блумберг.

Во сè повеќе поделен свет, овие земји можат да се држат до поголемите сили во нивното соседство или Кина, наместо САД и нивните сојузници. Јапонија ги покани лидерите на земјите, вклучувајќи ги Виетнам, Индија, Бразил и Африканската унија на маргините на самитот.

Многу земји се спротивставија на воведувањето санкции кон Русија, со оглед на притисоците врз нивните сопствени економии и не сакаат да бидат вовлечени во пошироки конфликти. Некои се жалат на долгогодишно перцепирано запоставување од страна на САД или ги обвинуваат дека држат предавања за вредности и човекови права кога и самите имаат толку изразени проблеми во тие области.

Пораката од Глобалниот југ е дека Г7 треба да направи повеќе од разговор. „Повиканите“ нации бараат јасна поддршка, меѓу другото и во финансиска смисла.

Казните на Русија за нејзиниот воен упад во Украина се без преседан по својата широчина и длабочина. А сепак, иако е намалена, руската економија продолжува да држи. Москва продолжува да извезува нафта и гас и да наоѓа решенија за санкциите.

Лидерите на Г7 ќе им се придружат на нивните колеги од Европската унија во Јапонија за да разговараат за начините за затворање на „дупка“ во спроведувањето на санкциите против Русија. Тие ќе разговараат за потенцијалот за речиси целосна забрана на извозот во Русија, иако тој предлог се соочува со големи пречки и протести. За разлика од нив, ќе има единствена поддршка за Украина, која според извештаите на Западот се подготвува за воена контраофанзива.

Од друга страна, тука е и проблемот што го поставува Кина.

Тешката реалност е дека и покрај сите разговори за диверзификација на синџирите на снабдување, повторно поддршка на индустријата и градење на самодоволност во технолошкиот простор, земјите од Г7 остануваат испреплетени и донекаде зависни од втората по големина економија во светот. Така, разделувањето на работите (на пример, казнувањето на Кина за перцепирана „економска принуда“ додека се обидува да работи со неа на глобалните здравствени и еколошки прашања) е неверојатно сложено.

Конечно, изборот на Хирошима за самитот не е случаен. Непопустливиот потсетник дека САД двапати ја бомбардираа Јапонија со нуклеарно оружје во деновите на Втората светска војна треба да поттикне дополнителни разговори за нуклеарно разоружување во сè понапната глобална средина.

Русија го суспендираше своето учество во договорот за нуклеарно оружје „Новиот почеток“ со САД, последното во серијата ограничувања на нивните меѓусебни стратешки залихи.

Поблиску до Јапонија, Ким Јонг Ун продолжува да упатува закани, а зголемувањето на оружјето на Северна Кореја ја натера Јужна Кореја периодично да објавува дека ќе стекне сопствен нуклеарен арсенал за заштита. Јапонскиот премиер Фумио Кишида го покани својот јужнокорејски колега да присуствува на самитот на Г7.