Технолошкиот сектор го поттикна растот на Волстрит

15

На Волстрит, берзанските индекси ги надополнија најголемиот дел од загубите од претходниот ден, бидејќи акциите на технолошките гиганти како Apple и Microsoft. закрепнаа.

Dow Jones порасна 311 поен, или 0,92 проценти, на 34.314 поени, додека S&P 500 зајакна 1,05 проценти, на 4.345 поени, а индексот Nasdaq порасна 1,25 проценти, на 14.433 поени.

Растот на индексот најмногу се должи на закрепнувањето на технолошкиот сектор. Откако паднаа за повеќе од 2 проценти еден ден претходно, акциите на Apple, Microsoft, Amazon и Alphabet вчера пораснаа за повеќе од 1 процент.

Акцијата на Facebook, пак, порасна за повеќе од 2 проценти, откако се намали за околу 5% претходниот ден поради падот на апликациите на таа социјална мрежа.

Во девет од 11 најважни сектори на индексот S&P 500, цените на акциите вчера пораснаа, главно во финансискиот, комуникацискиот и технолошкиот сектор.

Благодарение на ова, S&P 500 и индексот Nasdaq се оддалечија од најниските нивоа од јули, при што S&P сега е далеку од своето рекордно ниво, достигнато во почетокот на септември, од околу 3 проценти.

Неизвесно во последните денови

Најголемата светска берза во последните денови тргуваше многу неизвесно. Вчера беше четврти ден по ред кога S&P 500 забележа поместување од околу 1 процент, а последен пат тоа беше забележано во ноември минатата година.

Ова се должи на зголемените приноси на американските државни обврзници, бидејќи се очекува затегнување на монетарната политика на ФЕД, бидејќи инфлацијата достигна високо ниво и економијата во голема мера се опорави од корона-кризата.

Порастот на приносите на обврзниците е резултат и на напорните преговори во Вашингтон за задолжување на владата, буџетот и зголемувањето на даноците.

Деновиве во Конгресот треба да се изгласа мерка за суспендирање на ограничувањето на државниот долг до 28,4 трилиони долари, со оглед на тоа што државата се соочува со ризик да не може да ги плати долговите за само две недели.

И на европските берзи, цените на акциите вчера пораснаа. Лондонскиот индекс FTSE зајакна 0,94 проценти, на 7.077 поени, додека франкфуртскиот DAX порасна 1,05 проценти, на 15.194 поени, а парискиот CAC 1,52 проценти, на 6.576 поени.