Топ 4 земји каде руските туристи патуваат

66

Не толку одамна – пред почетокот на руско-украинскиот конфликт – Западна Европа беше изборот на многу руски туристи.

Но, работите се сменија. Макс, Русин во своите 40-ти, сакаше да ги посетува музеите во Франција, да ужива во одлична италијанска кујна или да пешачи по ридовите на Шпанија. Сепак, оваа година тоа веќе не е опција.

Туристот за Си-Ен-Би-Си изјави дека повеќе не му е удобно да го кажува своето презиме и дека „не ја ни сметал“ Европа како дестинација за одмор во 2022 година.

– Свесен сум за проблемите со добивањето визи за европските земји – рече тој.

Минатата недела Европската унија се согласи да го суспендира Договорот за патување со Москва од 2007 година, кој претходно ги олесни визите за Русите. Овој потег сигурно ќе ги отежни работите за Русите, а патувањето во блокот ќе ги чини повеќе.

Затворањето на воздушниот простор на ЕУ за руските авиокомпании во февруари, исто така, го отежна патувањето. „Иронијата е што јас сум апсолутно против војната и Путин, но имам потешкотии да патувам“, рече Макс, додавајќи:

„Во иднина, кога Путин ќе го нема и повторно ќе станеме нормална земја, се надевам дека ќе можам повторно да ја посетам Европа. Многу ја сакам Италија.

Помалку Руси во Европа
Макс е еден од многуте Руси кои летово ги сменија европските дестинации за одмор во други земји.

Земјите од ЕУ, како што се Италија, Шпанија, Кипар и Грција, беа меѓу првите 20 дестинации најмногу резервирани од руски патници пред избувнувањето на војната, според компанијата за податоци за патувања ForwardKeys.

Сепак, Оливие Понти од „ForwardKeys“ рече дека руските патувања во Европа – со авион – во текот на летото биле само 26%, во споредба со нивото од 2019 година. Се истакнува дека руската инвазија на Украина секако ги ограничила изборите за одмор. бидејќи директните летови до многу популарни дестинации беа забранети, пишува CNBC.

Сè уште е можно Русите да ја посетат Европа, но сега треба да ја сменат рутата. Од друга страна, судејќи според податоците на споменатата компанија, за пристигнувањето на летовите, заклучуваме дека Русите сепак почесто ги минуваат границите на Стариот континент. Се издвоија неколку дестинации, кои забележаа пораст на пазарниот удел на руските посетители во јуни, јули и август во однос на 2019 година:

Малдиви (од 5% до 20%)
Сејшели (од 3% до 7%)
Турција (од 4% до 8%)
Обединетите Арапски Емирати (од 1% до 3%)