Travel + Leisure: 15 најдобри светски градови за годинава

8

Престижниот магазин за патувања Travel + Leisure ја објави својата листа на Најдобри градови во светот. Секоја година читателите гласаат за најдобрите дестинации и оставаат коментари за своите патувачки искуства во светот.

Рангирањето е извршено според она што градовите го нудат како култура, обележја, природа, гостопримливост, шопинг искуство и целокупна вредност.

Оваа година виетнамскиот град Хои Ан се најде на врвот, а еве како изгледа топ 15 листата.

Банког, Тајланд – 86.52

Санта Фе, Ново Мексико – 86.59

Севиља, Шпанија – 86.65

Чарлстон, Јужна Каролина – 87.04

Рим, Италија – 87.34

Удаипур, Индија – 87.80

Фиренца, Италија – 88.26

Кјото, Јапонија – 88.42

Токио, Јапонија – 88.95

Убуд, Индонезија – 89.08

Оаксака, Мексико – 89.16

Мексико Сити, Мексико – 89.30

Чанг Маи, Тајланд – 89.56

Сан Мигел де Аљенде, Мексико – 90.23

Хои Ан, Виетнам – 90.39

Фото: Pixabay