Цените на гасот во Европа пораснаа за 16 отсто

17

Цената на гасот во Европа на берзата се зголеми за 16 отсто во понеделникот поради извештаите за планирани штрајкови на работниците во австралиските фабрики за течен природен гас (ТНГ) во септември.

Цената на септемвриските фјучерси во центарот TTF во Холандија се искачи на 478 долари за 1.000 кубни метри, или 42,5 евра за еден мегават-час (MWh), покажуваат податоците на лондонската берза ICE, пренесува Комерсант. Ден претходно, Ројтерс објави дека синдикатите на работниците на офшор плинската платформа во Австралија ќе штрајкуваат на 2 септември.

Според експертите, најавените штрајкови во австралиските фабрики би можеле да загрозат 10 отсто од глобалниот извоз на TPG и да предизвикаат нагло зголемување на цените. Цените на природниот гас во Европа веќе нагло пораснаа минатата недела.

Порастот на цените од речиси 40 отсто минатата среда се должи на загриженоста поради потенцијалните нарушувања во глобалното снабдување со течен природен гас (TPG) од Австралија. Цените на европскиот пазар ТТФ се зголемија од 30 на повеќе од 43 евра за мегават час, што беше највисоко од средината на јуни. Цената потоа се намали, но сега повторно расте.

Европската комисија минатата недела објави дека подземните складишта за гас во Европа се полни 90 отсто. Планираната пополнетост на магацините од 90 проценти е постигната два месеци пред предвиденото, односно пред почетокот на грејната сезона во октомври. Клучната причина за тоа е невообичаено топлото време во текот на изминатата зима, што ја олесни заштедата на гас.