Цените на луксузните куќи и имотите за изнајмување во Дубаи значително се зголемени

39

Покрај цените на луксузните куќи во Дубаи, во пораст се и цените за изнајмување. Просечната годишна кирија за вила или семеен дом достигна 268.758 дирхами (73.171 долар) во септември, откако цените скокнаа за 26 отсто на годишно ниво, според советникот за недвижнини CBRE Group.

Во меѓувреме, просечните цени на становите се зголемија за 27 отсто на 89.986 дирхами (24.490 долари), пишува Bloomberg.

Зголемувањето на цените на изнајмувањето е поттикнато од зголемениот број работници во странство кои се преселуваат во градот, вели Тајмур Кан, шеф на истражувањето на CBRE. Тоа го одразува и зголемувањето на цените на луксузните недвижности, кои скокнаа за 89 отсто во текот на изминатата година, изјави консултант за недвижнини.

Побарувачката за изнајмување и купување домови во Дубаи цвета бидејќи владиното справување со пандемијата и нејзината либерална визна политика привлекуваат повеќе странски купувачи и жители. Пазарот за недвижнини има корист од приливот на новодојденци, вклучително и банкари кои бегаат од тешките ограничувања на Ковид во Азија, крипто-инвеститори и богати Руси кои бегаат од својата земја погодена од санкции по нејзината инвазија на Украина.