Цените на нафтата се искачуваат на 100 долари за барел

12

Цените на нафтата се на пат да достигнат 100 долари за барел овој месец за прв пат во 2023 година, откако пораснаа за речиси 30 отсто од јуни поради намалувањето на производството во Русија и Саудиска Арабија и зголемената побарувачка во Кина.

Цената се искачи на 10-месечен максимум, продолжувајќи го силен собир што би можел повторно да ја поттикне инфлацијата, бидејќи намалувањето на производството од страна на лидерите на ОПЕК + го затегнува пазарот и Ријад избегнува каква било промена на стапката, пишува Блумберг.

Суровата нафта „брент“ достигна цена од околу 95 долари за барел во вторникот наутро, откако поскапе за околу 0,4 отсто од околу 72 долари за барел во јуни. Американската сурова нафта WTI поскапе во вторникот за повеќе од 0,9 отсто на 92,35 долари за барел, покажуваат податоците на специјализираниот портал OilPrice.

Министерот за енергетика на Саудиска Арабија, принцот Абдулазиз бин Салман, во понеделникот рече дека одлуката на Ријад овој месец да го продолжи намалувањето на производството на нафта до крајот на годината не е поврзана со зголемување на цената, дури и кога цените на суровата нафта се движат кон психолошкото ниво од 100 долари за барел.

Тој ја оправда одлуката за намалување на понудата велејќи дека на меѓународните енергетски пазари им е потребна лесна регулација за да се ограничат промените на цените, истовремено предупредувајќи на неизвесноста за побарувачката во Кина, европскиот економски раст и акцијата на централната банка за борба против инфлацијата.