Цукерберг сега “тежи“ 100 милијарди долари

44

Нето вредноста на богатството на основачот на Facebook, Марк Цукерберг надмина 100 милијарди долари.

Според Bloomberg, Цукерберг е во друштво на најбогатиот човек на светот, Џеф Безос и основачот на Microsoft, Бил Гејтс, чие богатство надминува вредност од 12 цифри.

Акциите на Facebook забележаа раст и покрај пандемијата, а како резултат на претставување на новата опција Instagram Reels, што е своевидна конкуренција на кинески Tik Tok, империјата на Цукерберг сега вреди 100 милијарди долари.

Фото: Facebook