Твитер: Маск лаже и измислува изговор за раскинување, веќе не сме му привлечни

14

Твитер ги отфрли тврдењата на Илон Маск пред судот дека има легитимни причини да се повлече од договорот вреден 44 милијарди долари за купување на платформата.

„Приказната, замислена во обид да се избегне спогодба за спојување што Маск повеќе не го смета за привлечен“, тврди интернет гигантот.

Во поднесокот објавен во четвртокот, Твитер ги нарече аргументите на Маск за повлекување од договорот „приказна, измислена во обид да се избегне договор за спојување што Маск повеќе не го смета за привлечен, кога акциите, а со тоа и неговото огромно лично богатство, опадна во вредност“.

Твитер го тужеше Маск минатиот месец за да го принуди да го склопи договорот. Поднесокот на судот е одговор на противтужбата на Маск, која тој ја поднел под печат минатата недела и треба да биде објавен денеска.

Тековниот конфликт започна откако Маск тврдеше дека Твитер не дава точни податоци за бројот на ботови, наведувајќи го тоа како причина за повлекување од договорот.

Твитер тврди дека спам сметките сочинуваат помалку од пет проценти од неговите над 200 милиони корисници, но Маск верува дека бројката е поголема и го обвини Твитер дека крие информации за проблемот.

Интернет гигантот, пак, го обвини Маск дека го „предизвикал“ проблемот за да ја избегне зделката без да плати казна.

„Контратужбите се приказна направена за судски спор што им пркоси на доказите и здравиот разум“, објави Твитер како одговор, според правните документи до кои дојде Ројтерс.

„Маск измислува претстави што Твитер никогаш не ги направил, а потоа се обидува селективно да ги искористи обемните доверливи податоци што му ги дава Твитер за да предизвика прекршување на тие наводни претстави“, соопшти компанијата.