Умерено облачно со северен ветер

15

Времето во Македонија ќе биде умерено облачно со умерен северен ветер, во одделни места повремено ветерот ќе се засилува. Попладне во северозападните делови од земјава ќе има услови за краткотраен локален дожд.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната од 26 до 34 степени.

Во Скопје и околината слично време, со утринска температура до 18 и со дневна до 32 степени.

Вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 6.