Уште една кражба на криптовалути: Хакери украдоа 100 милиони долари

8

Анонимни хакери украдоа импресивни 100 милиони долари во криптовалута од таканаречениот „блокчејн мост“ Horizon, објави CNBC.

Ова е еден од најголемите грабежи на дигитални валути во историјата.

Компанијата за блокчејн Harmony, која е развивач на Horizon, коментира дека идентификувале индивидуална сметка која се смета за виновник за влијанието.

Блокчејн мостовите играат голема улога во DeFi просторот (Децентрализирани финансии – форма на финансиски односи без вклучување на традиционални финансиски посредници базирани на блокчејн технологија), нудејќи им на корисниците начин да ги префрлат своите средства од еден блокчејн во друг.

Во случајот на Horizon, корисниците можат да испраќаат токени од мрежата Ethereum до Smart Chain Binance. Од Harmony соопштија дека нападот не влијаел на посебен блок мост.

Како и другите аспекти на DeFi кои имаат за цел да ги обноват традиционалните финансиски услуги како што се заемите и блокчејн инвестициите, мостовите станаа главна цел за хакерите поради ранливостите во нивниот основен код.

Во моментов Harmony не открива како точно се украдени средствата.

Овој хакерски напад следи по серијата големи напади на други блокчејн мостови. Ronin Network, која ја поддржува крипто-играта Axie Infinity, изгуби повеќе од 600 милиони долари во безбедносно нарушување во март. Wormhole, уште еден популарен мост, изгуби повеќе од 320 милиони долари во уште едно хакирање еден месец претходно.