Во кои компании инвестира Саудиска Арбија

77

Инвестициски фонд од Саудиска Арабија на чело со престолонаследникот принцот Мохамед Бин Салман стана нов сопственик на фудбалскиот клуб од англиската Премиер лига, Њукасл.

Податоците на американската Комисија за хартии од вредност од минатата година покажаа дека инвестициите на ПИФ на американските пазари пораснаа на 9,8 милијарди долари преку 24 фирми до крајот на првиот квартал од 2020 година. ПИФ купи акции на Боинг во вредност од 713 милиони долари, по 522 милиони долари во Ситигруп и Фејсбук, 494 милиони долари во Волт Дизни, 487 милиони долари во Банката на Америка… Фондот купи и удели во синџирот хотели Мериот, „Беркшир Хатавеј, (чиј најголем сопственик е Ворен Бафет), и во британската нафтена компанија Бритиш петролеум. Исто така, инвестираше во фармацевтската компанија Фајзер.

ПИФ во основа е државна штедна сметка на саудиската влада. Најголем дел од парите доаѓаат од нафта што Саудиска Арабија ја продава низ целиот свет. Но, нафтата не трае вечно, па Фондот мора да најде нови начини како да заработи пари на долг рок. 

“Тие се обидуваат да ја диверзифицираат својата економија или да ја направат одржлива без нафта и гас“, вели финансискиот експерт, професор Сајмон Чедвик. Симон смета дека ФЗО, исто така, планира да инвестира многу во фарма на ветер во североисточниот дел на Велика Британија. Претседател на ПИФ е престолонаследникот принцот Мохамед бин Салман, син на кралот на Саудиска Арабија.