Волкот од Вол Стрит навлегува во NFT просторот

60

Џордан Белфорт, познат како „Волкот од Волстрит“, навлегува во просторот на NFT откако го купи CryptoPunk за 423.000 долари.

Поранешниот брокер и претприемач го откри купувањето на Cryptopunk # 6033 за 102,49 Etherium (ETH) на неговите 600.000 следбеници, кои потоа го пречекаа Белфорт со раширени раце во просперитетниот NFT простор.

Соодветно, Белфорт ја смени фотографијата на својот профил на Твитер со онаа на панк и исто така рече „wgmi“ во својот твит – жаргонски термин кој често се користи во крипто-заедницата, што значи „Ќе успееме“.

Се чини дека интересот на Белфорт за NFT просторот започна во октомври по серијата твитови во кои е наведен неговиот интерес и потенцијалната соработка со NFT проекти базирани на Solana и Etherium.

Оттогаш, Белфорт го засили својот ангажман во просторот и е посветен на лансирање на свој проект, збирка уметнички дела инспирирани од филмот „Волкот од Волстрит“ и неговиот живот.

Белфорт претходно изјави дека поседува криптовалути како што е Bitcoin (BTC) – со намера да задржи најмалку 100.000 долари.

Неговото влегување во NFT просторот доаѓа во време кога повеќето проекти се намалија поради потрагата по Ethereum (ETH) по нови рекордни цени.

И покрај ова повлекување во просторот, CryptoPunks и други големи проекти како што е Bored Ape Yacht Club (BAYC), добро закрепнаа.