Volkswagen го најави ID.7 GTX

14

Volkswagen објави неколку фотографии со кои го најавува дизајнот на перформансниот електричен седан ID.7 GTX

Volkswagen објави колаж со три фотографии на кој се прикажани некои од дизајнерските детали на претстојниот ID.7 GTX, перформансната варијанта на целосно електричниот седан.

Покрај првите слики од спортската верзија која наскоро ќе биде откриена, официјалното соопштение за печатот споменува дека спортската верзија ќе има корист од погонот на сите тркала со двоен мотор и поголема моќност.

Предвидено да биде претставен на настанот IAA Mobility во Минхен, Германија во септември, Volkswagen ID.7 GTX ќе добие мноштво црвени и црни елементи, како што се контрастните шевови на седиштата, контролната табла и панелите на вратите. Надворешноста исто така ќе биде украсена со црни сјајни елементи кои ќе ја надополнат стандардната црна боја на покривот и затемнети стакла.

Водечки модел во поставата

Германската марка го опишува ID.7 GTX како водечки модел во семејството ID, што значи дека најверојатно ќе биде најмоќниот и најскапиот електричен модел во портфолиото на VW. Сепак, цената за ID.7 сè уште не е откриена, така што не сме сигурни каде ќе влезе во листата на електрични седани.

Не се спомнуваат спецификации како моќност, забрзување или опсег, а сето ова се очекува да биде откриено во септември кога подобро ќе го погледнеме целиот седан и ќе можеме да го споредиме со неговите конкуренти како Hyundai Ioniq 6 и Tesla Model 3.

Во моментов, Volkswagen ID.7 се нуди во две нивоа на опременост со погон на задните тркала: Pro и Pro S. Основната варијанта доаѓа со батерија од 82 киловат часови што овозможува проценет опсег на WLTP од 615 километри, додека горниот Pro S добива пакет од 91 kWh што нуди проценет опсег од 700 km. Pro поддржува и брзо полнење до 170 kW, а Pro S може да прифати до 200 kW при полнење.

И двете верзии имаат електричен мотор кој произведува 285 КС, па ќе биде интересно да се види колку моќен ќе биде претстојниот ID.7 GTX.

Преземено од Avtoplus.mk