Волстрит падна трет ден по ред

17

Индексите на Волстрит забележаа загуби трет ден по ред во четвртокот и повторно се на пат за неделни загуби, бидејќи добрите макроекономски податоци ја поддржуваат загриженоста на инвеститорите дека ФЕД ќе ги задржи високите каматни стапки подолго време.

Индексот Dow Jones вчера падна за 290,91 поени или 0,84 отсто, на 34.474 поени, индексот S&P 500 падна за 0,77 отсто, на 4.370 поени, а индексот Nasdaq за 1,17 отсто, на 13.316 поени.

Така, Dow е на пат за неделна загуба од повеќе од два проценти, што би било негов најлош неделен учинок од март. Во исто време, S&P 500 е на пат за трета недела по ред на пад, што не е забележано од февруари, додека Nasdaq е на пат за четврта недела по ред на загуби, што е негов најдолг период на пад од минатата година. декември.

Повисоките цени на нафтата ги подигнаа акциите на Ексон Мобил за 1,9 отсто, а на Шеврон за 1,7 отсто, поради надежите на инвеститорите дека потегот на кинеската централна банка, која инјектира дополнителна ликвидност во финансискиот систем на земјата за да помогне во опаднатиот сектор на недвижности, ќе ја зајакне побарувачката за суровини.

Пад на цените на акциите во здравствениот сектор
Но, од друга страна, цените на акциите во здравствениот сектор значително паднаа. Исто така, очекувањата дека ФЕД ќе ги остави високите каматни стапки на подолг временски период продолжуваат да зајакнуваат, бидејќи се чини дека американската економија не трпи од последиците од заострувањето на монетарната политика.

Во исто време, очекувањата дека каматните стапки ќе останат високи ги подигнаа приносите на 10-годишните американски обврзници на највисоко ниво од октомври 2022 година од 4,338 отсто, зголемувајќи ја нивната атрактивност на пазарите на капитал.

„Слабеењето на берзата во последните денови е последица на силниот економски раст на САД, што сугерира дека Fed најверојатно ќе ги остави високите каматни стапки уште некое време“, смета Бери Банистер, стратег во Stifel.

На европските берзи најважните индекси значително паднаа во четвртокот, при што лондонскиот Ftse индекс падна за 0,63 отсто на 7.310 поени, франкфуртски DAX за 0,71 отсто на 15.676 поени, а париски CAC за 0,94 отсто, на 7.1919 поени.