Волстрит паѓа четврти ден по ред

12

На Волстрит берзанскиот индекс S&P 500 падна четврти ден по ред бидејќи деловните резултати на компаниите не беа импресивни и бидејќи стана се појасно дека американската централна банка нема да ги намали каматните стапки толку брзо како што се очекуваше.

Dow Jones загуби 0,12 отсто, на 37.753 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,58 отсто, на 5.022 поени, а индексот Nasdaq 1,15 отсто, на 15.683 поени.

Индексот S&P 500 паѓа четири дена по ред, па трета недела по ред е во серија на губитници.

Сè уште нема намалување на каматните стапки
Во претходните пет месеци, најголемата светска берза силно порасна бидејќи инвеститорите очекуваа ФЕД агресивно да ги намали каматните стапки оваа година, почнувајќи од јуни.

Сепак, сè појасно е дека американската централна банка нема да брза со намалување на каматните стапки бидејќи инфлацијата е сè уште висока, а потрошувачката и понатаму значително расте.

Вчера, претседателот на ФЕД, Џером Пауел, рече дека не е постигнат напредок во намалувањето на инфлацијата оваа година и дека монетарната политика може да остане рестриктивна подолг период. Затоа пазарот на пари сега проценува дека има само 16 отсто шанси ФЕД да ги намали каматните стапки во јуни, а околу 46 отсто во јули.

Под притисок се и индексите поради послабите од очекуваните квартални деловни резултати на компаниите и банките.

„Пазарот се занимава со неколку работи – инфлацијата е повисока од очекуваното, така што каматните стапки би можеле да останат покачени подолго од проценетото. Покрај тоа, се зголемија и геополитичките тензии, особено на Блискиот Исток. Сето тоа се изговори за трговците да повлечат дел од својот профит од пазарот, по навистина силен раст на цените на акциите за пет месеци“, вели Ентони Саглимбене, стратег во Ameriprise Financial.

И на европските берзи вчера поскапеа акциите. Лондонски FTSE индекс зајакна 0,35 отсто, на 7.847 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,02 отсто, на 17.770 поени, а париски CAC за 0,62 отсто, на 7.981 поени.