VW најави ограничена серија на Golf R 333

33

Volkswagen подготвува нова специјална и ограничена серија на Golf R која ќе ја носи ознаката 333 Limited Edition

Новата ограничена верзија на VW Golf R наскоро ќе пристигне, а по тој повод германскиот производител на автомобили го најави со специјален тизер. Овој нов модел е познат како VW Golf R 333 Limited Edition и ќе ги следи стапките на Golf R 20 Years Edition лансиран во 2022 година и произведен за само 12 месеци. Како и 20 Years Edition, Golf R 333 Limited Edition ќе произведува 333 КС.

Сè уште не е познато дали ќе бидат понудени други комбинации на бои, но ќе дознаеме кога автомобилот ќе биде претставен на 31 мај.

Со оглед на веројатноста автомобилот да произведува исти 333 КС како и Golf R 20 Years Edition, тој исто така треба да ги испорача и истите 420 Nm вртежен момент. Иако стандардниот Golf R одговара на оваа бројка на вртежен момент, тој е малку намален со моќност со 319 КС.

Се очекува дека VW исто така ќе направи серија измени во внатрешноста на Gоlf R 333 Limited Edition. Тие веројатно ќе вклучуваат некои специјални значки или графики, како и некои шарени акценти за да одговараат на жолтото и синото на надворешноста.

 

 

Тизер видеото покажува дека овој хот хеч ќе биде завршен во светла нијанса на жолта и ќе биде комплетиран со неколку сини акценти. Тие ќе вклучуваат сини значки „R“, како и сини шапи на сопирачките. Можеме да видиме и дека Golf R 333 Limited Edition ќе има црна графика „333“ на долниот дел од вратите, црни крилни ретровизори, 19-инчни црни тркала и издувен систем Akrapovic.

Преземено од Avtoplus.mk