За еден месец количината на стока што минува низ Црвеното Море е преполовена

44

Втората по големина компанија за транспорт на контејнери во светот, Maersk, на 2 јануари објави дека го прекина пловењето низ Црвеното Море на неодреден период. Соопштението уследи по обновените напади на јеменските Хути врз контејнерските бродови во теснецот Баб ел Мандеб, кој ја дели Африка од Азија.

Наводно, во вторникот биле истрелани проектили врз бродот во француска сопственост, откако американските воени сили интервенирале во нападот на бродот „Маерск“ во саботата. Американската централна команда соопшти дека тоа е 24-ти напад врз трговски бродови од 19 ноември. На првиот ден од новата година ирански воен брод вплови во Црвеното Море, пренесува Statista.

Кога бродот „Ever Given“ во сопственост на компанијата „Евергрин“ се насука во март 2021 година во Суецкиот канал, кој ги поврзува Средоземното Море и Црвеното Море, околу 400 бродови чекаа шест дена да се деблокира сообраќајот, а штетата беше измерена во милијарди. Се проценува дека преку Суецкиот канал секојдневно поминуваат стоки во вредност од повеќе од девет милијарди долари.

Египет побара отштета од 900 милиони долари од бродската компанија за изгубениот приход од сообраќајот низ каналот, но на крајот се задоволи со значително помал износ. Два месеци подоцна, Управата на Суецкиот канал најави проширување и продлабочување на дното, но засега нема информации за почеток на работите.

Планот е да се прошири Панамскиот канал со изградба на нови порти за заклучување, а Кина најави изградба на нов канал меѓу Атлантикот и Пацификот во Никарагва пред повеќе од 10 години. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во 2021 година најави мега проект за копање канал низ Истанбул помеѓу Мраморното и Црното Море. Потенцијалните инвеститори, според турската влада, се Кинези.

Покрај Суецкиот канал, главни поморски патишта низ кои поминува најмногу стока се Панамскиот канал, Гибралтарскиот теснец, Ла Манш, Данскиот теснец, Босфорскиот Проток, теснецот Баб ел Мандеб, теснецот Хормуз, Малака , Ломбок-Макасар, Омбај, Јужното Кинеско Море и Источнокинеското Море.морето.

Што се однесува до моменталната ситуација, Маерск првично најави прекин на пловењето на Црвеното Море, кое вклучува минување низ Суецкиот канал, за 48 часа, а потоа го прекина пловидбата на оваа рута на неодредено време. Неколку големи бродски компании, вклучувајќи ги MSC, Hapag-Lloyd и Evergreen, како и енергетските компании BP и Equinor, исто така, го прекинаа пловењето.

Hapag-Lloyd објави дека нема да плови низ Црвеното Море најмалку до 9 јануари, додека MSC и Evergreen не споменаа рокови. CMA CGM рече дека продолжува да пренасочува „некои бродови“, а COSCO исто така го намали сообраќајот.

Без разлика на точноста на деталите, прекините и намалувањата на пловидбата низ Црвеното Море ги погодуваат повеќето од најголемите контејнерски линии, покажуваат податоците на онлајн платформата за испорака Alphaliner. Ова сериозно го нарушува товарниот сообраќај на една од најголемите бродски рути низ кои минуваат околу 30 отсто од стоката што се тргува во светот.

Според S&P Global, тонажата што минува низ теснецот Баб ел Мандеб на влезот во Црвеното Море е преполовена од почетокот на декември. Преминот е важен и за пратките на нафта, што влијае на неговата глобална цена.

Бродовите што го заобиколуваат Суецкиот канал вклучува заобиколување од 5.500 милји што трае седум до 10 дена подолго и троши многу повеќе гориво.

Целосното или делумното затворање на бродските патишта низ Црвеното Море може сериозно да и наштети на глобалната трговија. Најголемите назадувања во глобалната трговија (по тонажа) се насочени кон Кина поради извозниот капацитет на оваа земја. Се проценува дека околу 80 отсто од стоките со кои се тргува на глобално ниво се транспортираат по морски пат, а според вредноста, овие стоки сочинуваат 70 отсто од глобалната трговија.