понеделник, 30 март, 2020
Почетна Економија

Економија

Од средината на февруари, ситуацијата со коронавирусот полека се подобрува, а исполнетоста на хотелите почна да расте, за да достигнат просечна стапка од над 20%.
Ова е најголемата бројка регистрирана досега, а претходниот рекорд беше поставен во октомври 1982 година, кога во една недела 695.000 луѓе се пријавиле како невработени.
Фабриката во Сента произведувала некои елементи за јапонскиот пазар кои се слични на квасецот, но не се користеле за пласман на српскиот пазар
Само овој месец имало 183 % повеќе преземања на апликацијата Zoom од просечното, а со огромно зголемување на бројот на нови корисници се очекува да добијат дополнителни 337 милиони долари оваа година
Овие предвидувања јасно ја покажува брзината на ширењето на вирусот што го сврте светот наопаку.
Економистите велат дека претстојната рецесија е всушност различна од Големата рецесија, а на последиците големо влијание ќе има одговорот на политиките на одделните држави врз финансиските последици од пандемијата.
Алатката е наречена Kurzarbeit и е програма во која компаниите кои се соочуваат со економска криза радикално ја намалуваат саатницата на работниците или ги испраќаат на неплатен одмор, а државата  надоместува поголем дел од изгубената заработка.
Планот ќе биде насочен кон деловните субјекти, работниците и домаќинствата во земјите во развој кои се борат со пандемијата од коронавирус,
Вложуваме огромен фискален напор, но важно е тоа да не биде само на национално ниво, вели шпанскиот премиер
Кинескиот амбасадор во Австрија, Ли Шиаоши смета дека неговата земја е во состојба да постигне двоен успех, во борбата против коронавирусот и во областа на економскиот развој.
Се замрзнува цената на медицинските маски и ракавици, се укинува царината на 13 медицински производи, се забранува стечај, а туристичките агенции ќе добијат ваучери за откажаните аранжмани.
Најсилната економија во Европа би можела да претрпи стотици милијарди евра загуби во производството и може да зафати 1,8 милиони работни места.
Овој викенд, локалните власти на Чонгкинг презедоа мерки да ги охрабрат жителите на нивниот град да ги поддржуваат малите локални бизнисмени и трговци, охрабрувајќи ги да не се плашат од зараза и да одат во ресторани, трговски центри и локални продавници
Министерот потенцираше дека на компаниите на располагање им стои и целиот капацитет на железнички транспорт. Тој информираше дека запазени се сите мерки и ограничувања во делот на превозот на патници.
Некои од корисниците на овие апликации за купување намирници преку интернет тврдат дека тие веројатно ќе продолжат да ги користат кога сè ќе се врати во нормала, затоа што полесно се купуваат на овој начин.
Ова не се однесува на лекарите, полицијата и војниците. Подобро два месеци со минимална плата за сите отколу да нема за никој.
Апелирам до други поединци и мои колеги кои се надевам ќе се приклучат со придонес во рамки на своите можности кон оваа или други иницијативи.
Малку е чудно за Иранците и Италијанците да чујат дека другите земји се расправаат за тоалетна хартија.
Стапката на активност во овој период е 57,2, додека стапката на вработеност е 47,3.
Пивари и дестилерии ширум Европа ги користат своите производствени капацитети за да направат средства за дезинфекција на рацете и да помогнат во борбата против епидемијата на коронавирусот.
Работникот ќе може да биде испратен дома на чекање максимум три месеци.
Во моментов има доволно храна за сите граѓани. Во овој момент сме обезбедени со залихи на основни прехранбени производи за неколку месеци.
Упати апел да се плаќа со платежни картички, да се користи електронско банкарство, а готовина, да се  вади од банкомати со цел што помалку да се користат шалтери.
Инспекциските служби се на терен и ќе го санкционираат секое непочитување на владините одлуки и заклучоци.