10 финансиски потези на Ворен Бафет: „Ако купувате работи што не ви требаат, наскоро ќе продавате работи што ви требаат“

262

Инвеститорот Ворен Бафет има милијарди долари, но за разлика од другите познати личности и финансиски гуруа, тој живее едноставен и затскриен живот. Според последните податоци на Форбс, Бафет има богатство вредно 95,7 милијарди долари.

Инвестициската икона го практикува она што го проповеда кога станува збор за финансиска дисциплина, штедење и отплата на долгот. Особено се исплати во тешките периоди низ кои минува целиот свет. Она што Бафет го кажа за време на годишното собрание на акционери на Беркшир Хатавеј во мај е особено значајно, кога призна дека инфлацијата е веќе еден од најголемите проблеми во економијата.

Еве десет начини на кои штедливоста на Бафет може да ви помогне да заштедите и да трошите мудро:

1. Живее во истата куќа што ја купил во 1958 година.
Додека многу милијардери се расфрлаат со скапи недвижнини, Бафет одамна платил 31.500 долари за својата куќа во Омаха, што е околу 318.600 долари во денешни долари, и таму живее повеќе од 60 години.

Сепак, неговиот дом во никој случај не е мал. Куќата со пет спални со површина од 6.570 квадратни метри има многу реновирања и доградби во текот на децениите и денес вреди околу 1 милион долари. Заштитен е и со огради и безбедносни камери.

Бафет не планира да се пресели. Тој претходно изјави дека неговата куќа е третата најдобра инвестиција што некогаш ја направил.

2. Ретко зема заеми
Ретката хипотека на Бафет била на викендица во Лагуна Бич, Калифорнија, која ја купил во 1971 година, иако сигурно имал доволно пари за да си дозволи имот од 150.000 долари на океанот.

Тој претходно изјави за CNBC дека ја подигнал 30-годишната хипотека затоа што „мислил дека веројатно би можел подобро со заемот отколку да ја купам куќата во готовина“.

Наместо тоа, тој ги инвестираше „вишокот“ пари во Беркшир Хатавеј – компанија која му донесе милијарди.

3. Појадокот е евтин
Додека тој едноставно може да има личен готвач да му подготви гурмански појадок, Бафет претпочита да земе едноставен сендвич на пат кон работа. Тој вели дека не сака да троши повеќе од 3,17 долари за утринскиот оброк.

4. Не се расфрлајте со брендови
Бафет не се грижи многу за дизајнерските костуми или најновиот модел на iPhone – тој се потпираше на неговиот телефон на преклоп од 20 долари со години пред да го замени со паметен телефон на Apple во 2020 година.

5. Не инвестира со позајмени пари
„Никогаш во животот не сум позајмил значителна сума пари. Никогаш. И никогаш нема. Не ме интересира тоа“, им рекол тој на студентите на Нотр Дам пред 30 години.

Иако младиот Бафет еднаш позајмил 25% од својата нето вредност за да купи акции, тој ги предупредува инвеститорите да не ја повторуваат истата грешка.

Дури и квалификуваните трговци со акции ќе ви кажат дека позајмувањето за инвестирање може да биде ризично.

6. Купува автомобили со попуст
Многу милијардери и милионери чуваат колекција на светкави спортски автомобили и винтиџ модели во своите гаражи, но Бафет претпочита обновени автомобили што може да ги набави по намалени цени.

„Вистината е дека возам само околу 3.500 милји (помалку од 6.000 километри) годишно, така што многу ретко ќе купам нов автомобил“, изјави тој за Форбс.

7. Пронаоѓа креативни начини да заштеди пари
Кога се родило првото дете на Бафет, тој ја претворил фиоката од комодата во лулка. За второто позајми креветче.

„Ако купувате работи што не ви се потребни, наскоро ќе ги продадете работите што ви се потребни“, вели милијардерот.

Значи – погледнете внимателно што купувате и ќе сфатите каде грешите.

8. Неговата работа е она што го сака
Бафет припишува дел од својот успех на неговата страст за инвестирање.

„Треба да сакаш нешто за да бидеш добар во тоа“, вели тој, повикувајќи ги луѓето да ги преземат работните места што ги сакаат наместо позициите што функционираат добро од друга перспектива.

Дури и ако не можете да се откажете од вашата работа со полно работно време за да се посветите на работите во кои навистина уживате, можете да се фокусирате на хоби со пристапни цени. Самиот Бафет ужива да игра карти.

9. Користете готовина, а не кредит
Додека повеќето од нас претпочитаат да користат кредитна картичка за секојдневни купувања, Бафет користи готовина.

Тој му кажа на Yahoo Finance уште во 2019 година дека користи готовина во „98% од случаите“.

„Ако сум во ресторан, секогаш ќе плаќам во готово. Едноставно е полесно“, смета тој.

Иако овој метод може да звучи малку старомоден, потпирањето помалку на вашата кредитна картичка може да ве спречи да трошите пари што ги немате.

10. Сè уште користи купони
Бафет сака едноставни работи и еднаш го почести пријателот и колега милијардер Бил Гејтс на оброк во неговиот омилен ресторан за брза храна – комплет со купони за попуст.