Бил Гејтс предвидува кога животот би можел да се врати во нормала

40

Светот би требало да се врати во нормала до крајот на 2022 година благодарение на вакцините против Ковид-19, рече Бил Гејтс, американски милјардер и коосновач на Microsoft.

“Ова е неверојатна трагедија“, изјави Гејтс во интервју за полскиот весник Gazeta Wyborcza и за телевизијата ТVN24, додавајќи дека единствена добра вест е пристапот до вакцините.

“До крајот на 2022 година, во основа би требало целосно да се вратиме во нормала, рече Гејтс.

Бил Гејтс е милијардер кој во 2014 година даде оствака на местото претседател на Microsoft и низ својата филантропска Фондација Бил и Мелинда Гејтс вложи најмалку 1,75 милијарди долари во глобалниот договор за пандемијата од Kовид-19.

Тоа подразбира поддршка за некои произведувачи на вакцини, дијагностика и потенцијални третмани.

Фото: Pixabay