BMW Серија 2 Coupe добива освежување, а M2 поголема моќност

23

BMW ги освежи Серија 2 Coupe и M2 со обновен ентериер и ажуриран инфозабавен систем, додека M верзијата добива и зголемена моќност

Серија 2 на BMW е апсолутен скапоцен камен и се подобрува со возраста благодарение на неколку ажурирања. Иако тие се релативно мали, промените вклучуваат промени во стилот, ажурирања на технологијата и ревизии на ентериерот.

Почнувајќи однадвор, има неколку нови бои, вклучувајќи го Vegas Red металик и Skyscraper Grey металик. Клиентите ќе најдат и две нови опции на BMW Individual познати како Frozen Pure Grey металик и Frozen Portimao Blue II металик. На крајот, M240i ќе биде понуден во Zandvoort Blue, кој порано беше ексклузивен за M2.

Покрај ажурираната палета на бои, купувачите ќе најдат и нови 19-инчни алуминиумски тркала. Достапни се во различни дизајни и завршетоци, вклучувајќи Jet Black и двотонски.

Клиентите кои бараат спортски изглед можат да се одлучат за новиот M Sport Professional Package. Додава M Shadow Line светла, Extended Shadowline облога и црн заден спојлер. Купувачите ќе најдат и M Sport сопирачки со црвени или сини шапи.

Кога станува збор за ентериерот, BMW рече дека купето има нова табла со инструменти, како и „дополнително намалување на бројот на копчиња и контроли“. Моделот има и нови копчиња за вентилација, како и ефект на осветлување на водопад.

230i има нов волан со двa краци со полигонален раб, додека M240i има нов волан М обложен со кожа со рамно дно, редизајнирани краци и црвена централна лента. Купувачите ќе најдат и спортски седишта со греење кои нудат нови опции за тапацир, вклучувајќи Tacora Red SensaTec, како и црна и црвена Vernasca кожа.

Продолжувајќи понатаму, облогата од фино избрусен алуминиум сега е стандардна кај M240i. Клиентите исто така може да се одлучат за нови Fineline Light или Ash Grey Blue боја на дрво со отворени пори на сите купеа од Серија 2 од 2025 година.

Додека заоблениот дисплеј – кој се состои од 12,3-инчен дигитален табла со инструменти и 14,9-инчен инфозабавен систем – изгледа познато, сега работи на BMW оперативен систем 8.5. Се одликува со нов почетен екран, поинтуитивна структура на менито и подобрен систем за навигација.

Под хаубата, клиентите ќе најдат познат 2,0-литарски четирицилиндричен турбо мотор кој произведува 259 КС и 400 Nm вртежен момент. Поврзан е со осум-степен автоматски менувач, кој му овозможува на купето да забрза од нула до „стотка“ за 5,5 секунди кога е опремено со опционалниот систем за погон на сите тркала.

Клиентите кои имаат потреба од брзина може да го изберат M240i. Има 3,0-литарски шестцилиндричен турбо мотор што развива 387 КС и 500 Nm вртежен момент. Ова го намалува времето на забрзување до 100 км/ч на 4,7 секунди со погон на задните тркала и 4,3 секунди со погон на сите тркала.

Глобалното лансирање е закажано за август.

Извор: Avtoplus.mk