BMW Серија 4 Coupe и Convertible добиваат освежувања за 2024

27

Освежената постава од на BMW Серија 4 има ревидиран стил, надградена внатрешност и благи хибридни погонски единици

Серија 4 на BMW добива нешто поекспресивен став, откако баварскиот производител ги претстави освежените купе и кабрио верзии.

Со глобално лансирање закажано за во март оваа година, автомобилите добија лесно освежување благодарение на кое сега се опремени со поостри предни светла и достапни задни светла со Laserlight, кои пак се стандардни на M440i и имаат „ласерски диоди кои ги осветлуваат сноповите со стаклени влакна, создавајќи привлечна тридимензионална светлосна графика“.

Од друга страна, клиентите ќе најдат нови тркала од 19 инчи и ревидирана палета на бои што ги вклучува Cape York Green металик како и Vegas Red металик. Варијантите 430i имаат мат хромирани акценти и нов мрежен дизајн на доводот, додека M440i има нова сјајна црна решетка со ознака M.

Спортската варијанта има и црни завршни завршетоци на издувните цевки, како и сјајни црни акценти кои ги заменуваат претходните Cerium Grey акценти. Купувачите кои бараат нешто поагресивно може да добијат опционален M Carbon надворешен пакет.

Промени во ентериерот

Малите ажурирања продолжуваат и внатре бидејќи автомобилите се опремени со нови управувачи кои имаат лопатки за менување на брзините, како и осветлена разводна опрема. Купувачите ќе најдат и стандардни спортски седишта, ревидирано амбиентално осветлување и нови отвори за воздух. Меѓу останатите поважни моменти тука е и iDrive 8.5 и познатиот заоблен дисплеј.

Под хаубата, 430i има 2,0-литарски четирицилиндричен турбо мотор со блага хибридна технологија. Моторот, исто така, има мноштво надградби, вклучително и „редизајн на влезните порти и коморите за согорување“, како и „иновации во областа на контрола на брегастата осовина, вбризгување, системот за палење и насочување на издувните гасови“. И покрај сите промени, моќноста останува непроменета со 259 КС и 400 Nm вртежен момент.

Три-литарскиот шестцилиндарец во M440i е нов и добива благи хибриден систем, кој може да испорача засилување од 11 КС и 200 Nm вртежен момент „за повеќе од 10 секунди севкупно“. Како резултат на тоа, погонската единица има комбинирана моќност од 391 КС и 539 Nm вртежен момент, што е мало зголемување во однос на минатогодишниот модел со 387 КС и 500 Nm.

Oсвежената BMW Серија 4 ќе се најде во продажба оваа пролет, а цените ќе бидат објавени подоцна.

Преземено од Avtoplus.mk