Федерер стана туристички амбасадор на Швајцарија

27

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер стана туристички амбасадор на сопствената земја.

Туристичката организација на Швајцарија соопшти дека Федерер со години позитивно ја претставува својата земја преку спортските успеси и добрите манири што ги има.

“Каде и да се спомене моето презиме, покрај него се наоѓа знамето на Швајцарија. Горд сум на тие 22 години колку што играм тенис и секогаш ќе биде така“, рекол Федерер.

Тој, меѓу останатото, ќе ги претставува своите омилени места во рекламни спотови, а сите пари од ангажманот ќе бидат насочени кон неговата фондација што дава поддршка на деца.

Федерер, кој е добитник на 20 гренд слем титули, во овој момент е шести на АТП листата.

Фото: Facebook