Интерпол очекува “драматичен“ пораст на криминалот во испорака на вакцините

13

Првиот човек на Интерпол, Јурген Сток, предупреди дека очекува “драматичен“ раст на криминалот во постапката за испорака на вакцина против коронавирусот, што веќе започна во неколку земји, а на крајот на неделата ќе биде и во Европската унија.

“Со почетокот на испорака на вакцините, криминалот ќе расте на драматичен начин. Се очекуваат кражби, провали во складишта и напади на превозните средства со вакцини“, рекол Сток за германските медиуми.

Европската унија договори цена од 15,5 евра по доза од вакцината на Pfizer и BioNTech, пренесува Ројтерс. Цената, што е доверлива и испреговарана за вкупно 300 милиони дози, е пониска од 19,5 долари што САД ги договорија за првата испорака од 100 милиони дози од истата вакцина.

Фото: Freepik